Yandex Metrika

Mustafa Kemâl Paşa yolu üzerine bir öneri 


ALİ OSMAN MUŞ

ALİ OSMAN MUŞ

03 Temmuz 2017, 23:20

Atatürk  yolunu Samsun Büyükşehir Belediyesi canlandırıyor.

 Atatürk ve 18 arkadaşının karaya ayak bastığı Tütün İskelesi’nden, Mıntıka Palas oteline kadar uzanan yol, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığınca “Protokol Yolu” haline getirildi.

Mustafa Kemâl  19 Mayıs 1919'da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru'yla Samsun'a gelişinin ardından Amasya'ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik 'Ata Yolu', 97 yıl sonra tekrar ortaya çıkaran Samsun Büyükşehir  Belediyesi’ne teşekkür ederim.  

Mustafa Kemâl Paşa Samsun Mecidiye caddesi doğu çıkışındaki Mıntıka Palas Oteli'ne yerleşip bir süre kent merkezinde kalan Atatürk daha sonra milli mücadeleyi başlatmak için ilk olarak 25 Mayıs 1919'da Havza İlçesi'ne ardından da 12 Haziran 1919'da Amasya'ya ulaştı.  

Samsun Amasya Suluova arasındaki i 98 kilometrelik yol  Osmanlı arşivlerindeki belgelerden ve 1957 yılına ait karayollarını gösteren haritalardan yararlanarak yapılan çalışmalar sonucunda orijinal güzergâh belirlendi.

Güzergâh üzerinde müze çalışmaları da yapılmaktadır. 1950 yılına kadar kullanılan yol tarihi doku korunarak tarih turizme kazandırmak istenmektedir.

Güzergâhta, Samsun Tütün İskelesi, Cumhuriyet Meydanı, Mıntıka Palas, Mecidiye, Badırlı, Susuz Han, Cümbüş Han, Dip Han, Doruk Han, Üç Han Çakallı Han önünde bulunan iki tarihi köprü yanındaki iki eski ev bulunmaktadır. Bu iki ev müze olacak kete ekmeği üretilmesi pilânlanmaktadır.  

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak hanımın  konu  ile ilgili açıklamalarını ağ üzerinden okuduk ve yürekten benimsedik.


“Sis çanları” “kar engelleri” “kete ekmeği” “kardan korunma mekânları” gibi tarih ve coğrafya çalışılacak konuları da tespit eden belediye yetkililerine önerimiz var. 


Samsun Büyükşehir Belediyesine önerimiz şudur: 


Tarihi halkımıza ve çocuklarımıza yaşatmak için Samsun, Türkiye ve uluslararası anlamda “yürüyüş, koşu”  merkezli  yarışmalar tertip edilebilir. Her yıl 10-30 Mayıs arasında bir hafta boyunca sürecek etkinliklerde hem Samsun olarak turizme katkı olur. Hem de 19 Mayıs Mustafa Kemâl Paşa ruhu canlandırılır.  

Örneğin  98 km.  lik güzergâh  6X16,3 bölünerek okullar, gençler kategorilerinde ödüllü “bayrak yarışmaları” tertip edilebilir.  Yine güzergâh üzerinde kısa hizmet için kurslardan geçirilen gençlerimiz vatandaşa salonlarda bilgilendirme yapar. “Bisiklet” de ayrı bir kalem içinde ele alınarak yarış çeşitlendirmesi içinde uygulanabilir. Samsun bunu haketmektedir. Ne kadar çok insanımız ne kadar uzun zamanda konuya ilgi duyacağı ana fikrinden hareketle pilânlamalar yapılıp televizyon hakları ve elde edilen gelir  giderlere harcanabilir. Kısaca sadece arabalara binip olay yerine gitmek şıkkı dışında yürüyerek ve yaşayarak spor yaparak gençlerimize tarih ve milleet şuuru aşılamak için iyi bir fırsat olacağını düşünüyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne 98 km.yol projesini daha da ileriye götürmesi temennsiyile başarılar diliyoruz. 
  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.