Alexa

Kurban'da Kavurma Çeşitleri

Geleneksel Türk yemeklerinde kavurmanın ayrı bir yeri vardır. Kurban Bayramı dediğimiz zamanda aklımıza ilk kavurma gelir. Gelin birlikte kavurma yapalım.

Kurban'da Kavurma Çeşitleri

Bayram yemekleri bir başka lezzetli oluyor. Kurban Bayramı deyince ilk aklımıza gelen ettir. Yine Kurban Bayramı dediğimiz zaman et yemeklerinden ilk aklımıza gelenlere baktığımızda birisi KAVURMA diğeri HAŞLAMA’ dır. Geleneksel Türk yemekleri arasında bu iki yemek çeşidinin ayrı bir yeri vardır. Biz kavirmadan bahsedeceğiz.

Türkiye’de yaşayıp ta kavurmayı  bilmeyen yok gibidir. Her yemeğin olduğu gibi iyi bir kavurma yemeğinin de püf noktaları vardır.

İşte burada sizlerle en lezzetli kavurma nasıl yapılır bunu paylaşacağız.

KUZU KAVURMA TARİFİkuzu kavurma

kuyruk yağını incecik doğrayın.,çok derin olmayan bir tencerede yağını salana kadar kavurun. İçine çok büyük olmayan kuşmaşı etinizi  koyun. Kısık bir ateşte 1 saat kadar  kendi suyunda pişirin. Tencereyi kapalı ir şekilde silkeleyerek etlerin yer değiştirmesini sağlayın.Et pişmeden tuz koymayın. Ancak etler pişme tavına geldiğinde üzerine biraz tuz,karabiber, kekik ilave edin. Hepsi bu kadar.  Afiyet olsun.

BİR BAŞKA KUZU KAVURMA TARİFİ

1 kg kuşbaşı kuzu etini iyice yıkayın. Yarım çorba kaşığı tuzla karıştırın.Eti kavuracağımız tencereye 125 gr. margarini atın. Tuzladığınız eti tencereye koyun.. 1 su bardağı suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın Etler suyunu çekip kızarıncaya kadar orta ateşte pişirin. Afiyet olsun.

DANA KAVURMA

Etin kendi yağının dışında hiçbir şekilde yağ ilavesi yapmadan Dana etiyle kavurmayı yapmaya başlayalım.

Önce tencereye Dananın kendi yağı konulur. Yağ eridikten sonra etler ilave edilir. dana kavurmanın içerisine bir adet bütün soğanı koyup, yüksek ateşte bir kaç dakika kavurulur. sonra, kuzu kavurmadan farklı olarak bir bardak su ilave edip, kısık ateşte bir saat pişirilir. Kavurma piştikten sonra tuz, pulbiber, karabiber ve kekikle karıştırılır.

ÇOBAN KAVURMAcoban kavurma

Kuşbaşı etleri tencereye koyun. Suyunu salıp hafif çekinceye kadar kısık ateşte pişirin. Yağı ve soğanı ekleyip sotelemeyin. Domatesleri soyup küçük küçük doğrayın. Biberleri ince halkalar halinde üzerine serpiştirin.

sarımsak ve biber ilave edip etlerle birlikte kavurun. Tuzunu ve baharatını ilave ederek karıştırın. Doğranmış domatesi ilave edip kapağını kapatın. 20 dk kısık ateşte pışırın. Afiyet olsun.

RİZE KAVURMASI

Dana kolundan seçilmiş olan etinizi kuşbaşı olarak doğruyın İç yağı ve ay çiçeği yağını bir tencereye döküp kapağını kapatarak ve yaklaşık 1 buçuk saat kendi suyunda kısık ateşte pişirin..Et sulanacaktır, Suyunun çekilmesini bekleyin. Daha sonra eti aynı tencerede kısık ateşte kavurrun. Kavrulmuş ete, üzerini geçmeyecek kadar su, baharatını ve tuzunu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatarak kavurmayı dinlendirin. Daha sonra ayrı bir tavada tereyağınızı kızdırın. ve içine ince doğranmış sovan koyun. Kavurduğunuz soğanların rengi alınca altını kapatın.Sonra kavurmanızın üzerine ekleyin. Biraz dinlendikten sonra afiyet olsun.
 
 
 
YORUM EKLE