Alexa

Menemen Soğanlı mı Olur Soğansız mı?

Menemene soğan koyulur mu? Koyulmaz mı tartışmaları sosyal medyada tartışıldığı gibi artık filimlere de yansıdı. Bu akşam Bizimkiler dizi filminde bu tartışma vardı Melemen soğanlı mı olur soğansız mi?

Menemen Soğanlı mı Olur Soğansız mı?

Menemenmi melemen mi tartışmaları yanı sıra Menemen soğanlı mı soğansız mı olur tartışmalarıda devam ediyor. Sosyal medyada ve filmlerde tartışılan menemen bayağı bir üne kavuştu. Menemen sadece biber, domates ve yumurtadan ibarettir. Tuzu biberi ve baharatı da kararınca koyduğunuzda ağız tadıyla yiyebilirsiniz.  Domates, biber ve yumurtanın dışında koyabileceğiniz her şey menemenin orjinalitesini bozar. Domateslerin kabuklarını soyar, parça parça doğrar, Pişen domateslere doğranan biberler eklenir. Sonra üzerine yumurtanın beyazı atılarak sadece sarısı koyularak pişirilir. bu kadar.

Menemen Tarifi

4 adet orta boy domates
1 adet büyük boy yeşil biber
1 yemek kaşığı tereyağ
1 yumurta sarısı

1 avuç kaşar rendesi
Tuz

Herşeyden önce  tereyağını eritin. ince ince  doğradığınız biberleri pişene kadar kavurun. Domatesin Kabuklarını soyun. domatesleri ince doğrayın ve tavaya koyun. Domatesler sulanıp  suyunu çekene kadar önce bol ısıda dibinde çok az suyu kalana kadarpişirin ve  kısık ateşte devam edin. Tuzunu da ekleyin. Çatalla domatesleri ezmeye başlayın kısık ateşte hem pişirin hemde ezin. Domatesler tamamen ezilmesinin ardından yumurtanın sadece sarısını çırpın ve ekleyin yine çatalla bir iki dakika ezmeye devam edin. Sonra rendelenmiş kaşarı ekleyin eridikten sonra tekrar çatalla bir kaç kez karıştırın. Artık menemeninizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 22:14
YORUM EKLE