Alexa

Sağlık Çalışanları günü

Bilindiği Üzere 14 Mart Tıp Bayramı. 14 Mart 1919’da kutlanmaya başlamış ve o tarihten günümüze kadar kutlanmaya devam etmiştir.

Tıp hayatımızda çok önemli bir yer teşkil etmekte olup, İnsanlığın ilk evrelerinden itibaren var olan Tıp ilimi gün geçtikçe ilerlemiş, tedavisi mümkün olmayan en amansız hastalıkların dahi tedavileri bulunmuş ya da bulunmak üzere. Bilim adamları var güçleriyle çalışmalar gerçekleştiriyorlar.

Eskilerde ilkel olarak yapılan tedaviler artık yerini son derece modern teknolojik cihazlara bıraktı. Tıp denilince aklımıza ilk gelen kişiler elbette bizleri sağlığımıza kavuşturan hatta bazen hayat veren, gece gündüz düşünmeden çalışan değerli doktorlarımız,sağlıkçılarımız.

Her ailede olduğu gibi maalesef tıp alanında da büyük boşluklar ve yanlışlıklar var. Beş parmağın beşi bir olmaz ama sağlık sektörünün sürekli gelişip büyümesi, her yere özel hastanelerin açılmasıyla birlikte bazı özel hastaneler veya özel muayenehanelerde hastalara sadece kasaya girecek para gözüyle bakılarak sağlıklarını kazanmaları yerine sağlıklarından ediliyorlar. Bu da Sağlık Bakanlığı’nın yetersiz denetimlerinden kaynaklanıyor.

Bu özel hastanelerin çok daha fazla denetlenip çalışmalarında gerçekten insan sağlığı odaklı olması gerekmekte. En basitinden Ambulans bile semte göre çalışıyor. Bu çok büyük bir hata, büyük bir yanlış. Geçtiğimiz günlerde Antalya Lara Bölgesinde rahatsızlanan gazetemiz yazarlarından Sayın Eyyüp Aydın Bey, Ambulans ile Araştırma Hastanesine gitmek istediğini belirtmesine karşın Ambulansın sadece o bölgede ki özel hastaneye gidebileceğini söylemeleri karşısında özel araç ile hastaneye intikal ediyor. Her geçen gün gelişen bir Türkiye’ de yaşıyoruz. İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı.

Başta da söylediğim gibi beş parmağın beşi bir olmuyor. Hastalarına para kasası gözüyle bakan, hekim ve hastanelere karşın, insanı sağlığına kavuşturabilmek için gecesini gündüzüne katan, gerektiğinde hiçbir ücret talep etmeden hatta bazı yoksul vatandaşlara kendi cebinden ilaç masraflarını karşılayarak görevini yapan doktorlarımız da var.

Böyle doktor ve hastanelerimizin sayısının artması dileğiyle. Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk, “Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz”. Bu sözle Türk hekimlerinin önem ve değerini vurgulamıştır. Her alan zordur ama sağlık alanı daha da zordur. Hayata bağlılığımızı devam ettiren insan sağlığı için hiçbir menfaat gütmeyen gecesini gündüzüne katan tüm değerli hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.

YORUM EKLE