Alexa

7 soruda burun estetiği

Nefes alma ve burun şekli birbiri ile ilişkili olduğu için rinoplasti sadece burnun görüşünü değiştirmek için değil, burundan nefes almayı kolaylaştırmak için de yapılır.

7 soruda burun estetiği

Rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Nefes alma ve burun şekli birbiri ile ilişkili olduğu için rinoplasti sadece burnun görüşünü değiştirmek için değil, burundan nefes almayı kolaylaştırmak için de yapılır.

Este Aura Estetik Merkezi’nden Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiğiyle ilgili en çok sorulan sekiz soru hakkında şu bilgileri verdi:

Rinoplasti basit bir operasyon mudur?

Hayır. Rinoplasti çetrefilli bir operasyondur. Birkaç faktör nedeniyle böyledir. Birincisi, burun yüzün ortasında üç boyutlu karmaşık şekilli bir organdır. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler genellikle çok küçüktür. Fakat bu değişiklikler burnun görünümü ve işlevlerinde büyük farklılıklar yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğu için, hata payı da küçüktür.

Lokal anestezinin deri altına yapılması ve şişlikler ameliyat sırasında burnun biçiminin değişmesine yol açar ve yapılan pek çok küçük değişikliği gizler. Rinoplasti bir plan ya da atılacak adımları düzeni için bir standart konmasını imkansızlaştırır. Doktor, her hastanın ihtiyacına göre her bir operasyonu tasarlar.

Hastanede kalmam gerekecek mi?

Rinoplasti ameliyatı yaptıran hemen herkes ameliyattan sonra aynı gün içinde hastaneden güvenle ayrılabilir. Nadir durumlarda bulantı ya da izlenmesi gereken başka sağlık problemleri varsa hastanede bir gece kalınabilir.

İyileşme ne kadar sürede gerçekleşir

İş, okul ya da diğer sorumluluklarınız için bir hafta izin alın. İlk hafta boyunca her gün iyileştiğinizi hissedeceksiniz. Ameliyattan bir hafta sonra insanlar tekrar normal yaşamlarına dönebilmektedir.

Ameliyattan sonra biraz şişme olabilir. Şişliğin inmesi  uzun zaman alabilir, bununla birlikte pek çok insan birkaç ay sonra bunu fark etmediklerini ifade etmiştir. İnsanlar genellikle bir hafta sonra faaliyetlerinin çoğunu yapmaya başlamış, iki ile dört hafta sonra tüm faaliyetlerine geri döndüklerini ifade etmişlerdir.

Ameliyattan sonra burnumun nasıl görüneceğine bakabilir miyim?

Evet. Konsültasyondan önce doktorunuz yüzünüzün çoklu görünümünün standardize fotoğraflarını çekecektir. Bu fotoğraflar burnunuzun ameliyattan sonra nasıl görüneceği hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Rinoplasti ağrıya yol açar mı?

Çoğu insanda ağrı yapmaz. Ameliyattan bir gün sonra çoğu insan ağrı derecelerini 10 üzerinden 0 ile 4 arasında puanlamıştır.

Burnuma tampon konacak mı?

Hayır. Tampon son derece rahatsızlık vericidir. Fakat burun içine yumuşak atel konur. Bu atellerin içinde bopluk vardır ve onlarla en az birkaç gün burundan nefes almak mümkün olacaktır. Doktorlar bu atelleri bir hafta sonraki ziyaretinizde kolayca çıkartacaktır.

Morluklar ne kadar süre devam eder?

Morarma yaygın olarak görülmez. Ufak tefek morluklar olursa da genellikle bir afta içinde ortadan kaybolurlar.

Este Aura | Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi
https://esteaura.com/

YORUM EKLE