Alexa

Alzheimer, Kadınlarda Daha Çok Görünüyor

Özellikle ülkemizde bunama olarak bilinen Alzheimer,  yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, daha çok kadınlarda görünen bir hastalıktır.

Alzheimer, Kadınlarda Daha Çok Görünüyor
Yapılan araştırma ve istatistik verilere göre Dünyada 47 milyon, ülkemizde ise 600 bin kişinin Alzheimer hastası olduğu belirlendi.

Özellikle ülkemizde bunama olarak bilinen Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkıyor. hafıza. Konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanıyor. Günlük yaşamın gereklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalık olarak tanımlanıyor.
 
ALZHEİMER KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜNÜYOR 
 
Türkiye’de 65 yaş üstü nüfusta görülen artışla birlikte özellikle yaşlılarda görülen Alzheimer hastalığı Türkiye'de son yıllarda  artış gösterdiği belirlendi. Alzheimer, 65 yaş üstü her 6 kadından birinde görülüyor. Alzheimer hastalığının üçte ikisinin  kadınlarda oluştuğuna dikkat çekildi. Erkeklerde bu oran, 65 yaş üstü her 11 erkekte bir kişi şeklinde ortaya çıkıyor.
 
ALZHEİMERE MEDYA DUYARLILIĞI

Medya Takip Ajansı Interpress’inDünya Alzheimer Günü” nedeniyle üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan inceleme yaptı. Bu yılın başından bugüne basına 260 bini aşkın sağlık haberi yansıdı. bu haberler içinde Alzheimer hastalığı ile ilgili ise yazılı basında 5 bin 489 haber çıktığı belirlendi.

Hastalığa dikkat çekmek için düzenlenen “Dünya Alzheimer Günü” hakkında da yazılı basında 250’ye yakın haber yayınlandığı tespit edildi.

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 11:11
YORUM EKLE