Alexa
banner314

Antibiyotiğin Yan Etkileri Nasıl Ortadan Kalkar?

Prof. Dr. Mehmet İşbir, antibiyotiğin, rastgele kullanılmaması gereken bir ilaç türü olduğunu söyledi.  

Antibiyotiğin  Yan Etkileri Nasıl Ortadan Kalkar?
banner327

 Prof. Dr. Mehmet İşbir, antibiyotiğin, vücüdumuzdaki zararlı bakterilere karşı geliştirilmiş, canlı organizmalardan üretilen bir ilaç türü olduğunu ifade etti. Günümüzde insan bünyesinin bakterilere veya halk arasında mikrop diye tabir edilen canlılara karşı yetersiz olduğunu belirten İşbir;  Bu yetersizliğin çeşitli nedenleri olduğunu, nüfusun artması, nüfusa bağlı olarak bir takım bakterilerin yaşayabileceği ortamların çoğalmasından dolayı karşı yetersiz kaldığına dikkat çekti.

ANTİBİYOTİK KESİNLİKLE RASTGELE KULLANILMAMASI GEREKEN BİR İLAÇ TÜRÜDÜR

Antibiyotik kullanıldıktan sonra neler olmaya başladığıyla ilgili örnek veren Prof İşbir;  "Bir takım bakterilere karşı bakterilerin oluşturulduğu hastalıklar kaldırılmıştır. En basitinden tüberkloz ile antibiyotik sayesinde kurtulunmuştur ve insanların sağlığına tekrar kavuşması sağlanmıştır. Bu nedenle antibiyotiklerin kullanılması gereklidir. Akılcı ilaç kullanımı diye bir tabir vardır. Doğru hastaya, doğru hekim tarafından verilen ilacın hastanın doğru yerden alması gerekir, yani eczaneden. Hekimin veya diğer sağlık personellerinin önerdiği şekilde kullanması gerekiyor. Bu kişiye özeldir, hekimin size yazdığı ilacı ben kullanamam, bana yazdığı ilacı da siz kullanmamalısınız. Akılcı olması şartıyla ilaç veya antibiyotik kullanımını da kesinlikle rahatça uygulayabiliriz. Antibiyotik rastgele kullanılmaması gereken bir ilaç türüdür. Kaldı ki bütün ilaçlar için aynı şeyi söylememiz gerekiyor. Ancak antibiyotik için bunu özellikle söylememiz gerekiyor. Bir hekime gözüktükten sonra veya çok ileri şartlarda antibiyogram dediğimiz testleri yaptırdıktan sonra antibiyotik kullanımı gerekebilir" dedi.

BESİCİLERDE ANTİBİYOTİKLERLE HAYVANLARINI KORUMAKTA


Antibiyotiğin oluşturduğu yan etkilerin, ilacı aynı saatlerde kullanarak ortadan kaldırılabileceğini belirten İşbir, "Antibiyotiğin en büyük yan etkilerinden biri yanlış kullanıldığında o bakterilerin o antibiyotiğe karşı direnç kazanması. Yani o antibiyotiği veriyorsunuz ve o bakteri etkilenmiyor. Antibiyotik şu günlerde herkes tarafından aşırı bir şekilde tüketilmekte, artık besinlerimize de antibiyotik bulaşmaya başlamış durumda' dedi. 

Artık besiciliklerde antibiyotiklerle hayvanlar korunmakta ve bunlar insanlara geçtiğini, Bu ortamda antibiyotik kullanılmasına dikkat edilirse antibiyotiğin zararlı etkileri ortadan kalkacağını belirten İşbir; "Bugün antibiyotiği tamamen ortadan kaldırsak insanlar bir çok hastalıkla savaşamayacak. İnsanların yaşam süresinin uzamasında antibiyotiklerin çok büyük katkısı var. O nedenle antibiyotik kullanımında 3 ana kural var, 1. Antibiyotiğin hekim tarafından önerilmediği sürece antibiyotik alınmamalı. 2. Önerilen kişinin antibiyotik kullanması gerekiyor. Size önerileni başkasının kullanmaması gerekiyor. 3. Önerilen doza bire bir uyulması gerekiyor.  Bunlara dikkat edildiği takdirde bakterilerin antibiyotiğe tölerans geliştirmesi imkansızlaşıyor. Son günlerde çok fazla bir anti propaganda var. Bunların çoğu bilimsel verilere dayanmıyor ve bir takım duyumlara dayanılarak ortaya atılıyor. İnsanlar bunlara inanmamalı ve antibiyotik kullanması bir hekim tarafından öneriliyorsa, kullanmalı” diye kaydetti.
 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner307

banner325