Alexa

Bal Ham Haliyle Güzel (Tüketicilere Bilgi Notu)

Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, balın faydalarından bahsederek, balın kovandan alındığı haliyle tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Bal Ham Haliyle Güzel (Tüketicilere Bilgi Notu)

Tanuğur Samancı, kovandan çıktığı haliyle tüketime sunulan ham balın, pastörize ve filtre edilmediğinden besin içeriğinin doğal şekliyle korunduğunu ifade etti.

Samancı, kovandan çıktığı haliyle tüketime sunulan ham balın, pastörize ve filtre edilmediğinden besin içeriğini ve doğallığını koruduğunu anlattı.

Ham balın kovandan alındığı haliyle tüketime sunulan, balın en doğal hali olduğunu belirtti. Pastörizasyon, yani yüksek sıcaklıklara ısıtma işlemi, balın içerisindeki bazı enzimlerin ve fenolik ve flavonoid yapıdaki bazı değerli bileşenlerin azalmasına neden olduğunu belirten Samancı, filtrasyon ise balın içerisindeki polenlerin azalmasına neden olduğunu ifade etti.

Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, balda pastörize işleminin halk arasında şekerlenme olarak adlandırıldığını, “kristalleşmenin önlenmesi amacıyla yapıldığını belirtirken, bu işlemin balın içerisindeki faydalı bileşenlerin azalmasıyla sonuçlandığını açıkladı.

BAL TÜKETİCİLERİNE TAVSİYELER

Pastörizasyonun normalde gıdalarda mikroorganizmaları öldürmek amacıyla yapıldığını fakat balda bu işlemin mikrobiyal güvenliği sağlamak amacıyla değil; kristalleşmeyi yani şekerlenmeyi önlemek amacıyla yapıldığını belirten Samancı, Isıtma işlemiyle balların uzun süre kristalize olmadan rafta berrak ve şeffaf bir şekilde kalmasını sağladığını belirtti.

Bal tüketicilerine tavsiyelerde bulunan Samancı, Ballarını mutlaka araştırmaları ve sorgulamalarını belirterek, "Balın faydalarından bahsedebilmemiz için balın kovandan alındığı haliyle tüketilmesi gerekir" dedi. Balın içindeki doğal enzim ve proteinlerin korunması için balın ısıya maruz kalmaması gerektiğini belirten Tanuğur, yapılan bilimsel çalışmalarda balın ham haliyle anti bakteriyel aktivite gösterdiğini ve ham bal kavramının gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada büyük gelişme gösterdiğini anlattı.

dogal bal

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 03:43
YORUM EKLE