Alexa
banner314

Bayram'da Tatil Burnunuzdan Gelmesin

Bayram tatili 9 gün olarak açıklandı. Yaklaşan Kurban Bayramını tatil olarak değerlendirecek olanlar bu yazıyı okumalıdır. Aman dikkat diyoruz; tatil burnunuzdan gelmesin! Sağlığınız için Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar uyardı!

Bayram'da Tatil Burnunuzdan Gelmesin

Bayramlarda çalışanlar bayram tatili kaç gün olacak diye bekler. Bayramlarda tatil ne kadar uzun olursa o kadar sevinçle karşılanır, Bayramda tatil için uzak yerlere gidilir genelde. 2017 yılında Kurban Bayramı 30 Ağustos ile birleşmişti; bundan dolayı 11 gün tatil yapma şansı yakalanmıştı. 2018'de ise Kurban Bayramı 9 gün olacak. Bu anlamda tatilciler yine uzun bir tatil yapma şansı yakalayacak.

Beklediğiniz dokuz günlük Bayram tatili yaklaşır ken bir taraftan kurban fiyatları araştırılıyor diğer taraftan 9 günlük tatilin nasıl değerlendirileceği düşünülüyor. Çalışanlar asında çoktan tatil mekanlarını zaten seçmiştir diye düşünüyoruz.

şimdi gelelim konuya, Kış aylarında daha çok üst solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle kulak-burun-boğaz yolları etkilenmektedir. İşte bunlara yazın da dikkat etmeniz gerekiyor. KBB Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, bu tatilin size zehir olmaması için dikkatedilmesi gereken hususlara dikkat çekerek; Yazın sık suya girmek, klimalar, sıcakta da güneşin altında durmak; KBB acillerine sebep olabilir” diyerek tatilinizin kabusa dönüşmemesi için uyarıyor.

Dr. Denizhan Dizdar, sağlıklı bir tatil geçirmeniz için verdiği bilgiler şöyle;

Klimalı Odalara Dikkat!

Burun

Özellikle havaların çok fazla ısınması ve güneş altında uzun zaman geçirilmesi, burun ucundaki kılcal damarların hassaslaşmasına sebep olabiliyor ve burun kanamalarını sıklaştırıyor. Ufak burun kanamalarında basit tamponlarla müdahale yapılabilirken, bazen durum hastaneye gidilmesini gerektirecek kadar ciddileşebiliyor. Özellikle tansiyon hastalarında çok ciddi kanamalar meydana gelebiliyor.

Bunun için Neler yapılmalıdır?

Burun kanaması olduğunda burun içerisine hemen bol soğuk su çekilerek hiç pıhtı kalmayacak şekilde yıkamalı ve dik oturulup baş hafif öne eğilerek burun kanatlarına parmaklarla her iki taraftan 5 dakika baskı uygulanmalıdır.

Klimalı Odada Su Bulundurun!

Günümüzde hayatımızı çok kolaylaştıran klimalar da burun kanamasına sebep olabiliyor. Klima çalışırken havayı soğutur ancak havanın nemini de toplayarak havayı kurutur. O yüzden klimalı bir odada uzun süre oturduğunuzda ağzınızın kuruduğunu hissedersiniz ve su içme ihtiyacınız olur. Bu kuruluk burnu da etkileyerek hem burun ucunda kabuklanmaya, hem de güneşe çıktığınızda hassaslaşan damarların kanamasına sebep olabilir. Bu yüzden klima olan odalarda mutlaka açıkta su bırakılmalıdır.

Burun

“Yazın burun ile ilgili sık karşılaşılan diğer bir durum da burun travmalarıdır”

KBB Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Dizdar, “Çocuklar bisikletten düşebilir, oyun oynarken burunlarına top gelebilir, sığ denize atlarken burunlarını kuma çarpabilirler. Bu durumlarda özellikle burun kırıklarına dikkat etmek gerekir, şüpheli bir durumda fazla vakit kaybetmeden mutlaka bir KBB uzmanına gidilmelidir”ifadelerini kullandı.

Kulak

Yüzücü kulağı olarak da bilinen ‘Eksternal otit’, dış kulak yolu ve kulak kepçesinin enfeksiyonudur.

Kulak-burun-boğaz hastalıkları içerisinde sık karşılaşılan bir durumdur ve hafif bir seyirden hayatı tehdit edici boyutlara kadar değişik aşamalarda olabilir. Yaz aylarında daha sık görülür.

Dış kulak yolu cilt altı dokusunda zengin bir damar ağı ve yağ bezleri vardır ki bunlar ‘serümen’ denilen koruyucu yağlı bir örtü salgılarlar. Serümenin az üretilmesi enfeksiyon riskini artırır, fazla üretilmesi de tıkaç oluşumu ve buna bağlı işitme kaybı, tıkaç arkasında biriken materyalin enfekte olması gibi riskler taşır.

Hastanın en temel şikayeti şiddetli kulak ağrısıdır.

Serümen salgısına deri döküntüleri, dışarıdan gelen toz partikülleri, ölü mikroplar ilave olduğunda bir tıkaç oluştururlar ki buna buşon (kulak kiri) denir. Dış kulak yolu iltihabı geliştiğinde hastanın en temel şikayeti şiddetli kulak ağrısıdır. Kulağa dokunmakla, kulak memesini aşağı doğru çekmekle, yemek yeme sırasında çene hareketleriyle ağrı artar. Bunun yanı sıra dış kulak yolunun şişmesine bağlı kulakta tıkanma, enfeksiyon şiddetine göre akıntı, bazen şiddetli enfeksiyonlarda kulak kepçesinde kızarıklık ve şişme görülebilir. Bu durumdaki bir hasta mutlaka KBB uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Boğaz

Klima enfeksiyonları

“Boğaz enfeksiyonları zannedilenin aksine sadece kış aylarına özgü değildir” 

Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, “Yazın da çok sık boğaz enfeksiyonu ile karşılaşılır. Bunun sebepleri; sıcak-soğuk çok sık hava değişiminin boğazı kurutması, soğuk içeceklerin sık tüketilmesi ve belki de en önemlisi klimalardır. Yazın hayatımızın her anında olan klimaların ne kadar temizlendiği bilinmiyor. Ayrıca havayı çok kuruttukları için boğazın kurumasına ve enfeksiyonlara yatkınlığın artmasına sebep olabiliyorlar. Bu durumlarda bir KBB uzmanına görünmekte fayda vardır” şeklinde vatandaşları uyardı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 12:38
YORUM EKLE

banner313