Alexa

Böbreğinizi korumak İstiyorsanız Bu Yedi Altın Kurala Dikkat!

Ordu Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, böbrek hastalığına karşı vatandaşları uyardı.Yanmaz, bol su içme, tuzu azaltma çağrısında bulundu.

Böbreğinizi korumak İstiyorsanız Bu Yedi Altın Kurala Dikkat!

Ordu Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, böbrek hastalığına karşı vatandaşları uyararak, bol su içme, tuzu azaltma çağrısında bulunarak, egzersiz yapmalısı sağlıklı beslenilmesi, vücut ağırlığının korunması, tuzdan uzak durması, su içmelisi, sigara ve aşırı alkoldan kaçınmalısı, kan basıncı ve kan şekeri düzenli olarak ölçülmesi gerektiğine işaret etti.


Böbrek hastalıklarının tüm dünyada ve Türkiye’de son yıllarda önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirten Ergün Yanmaz, bunun en önemli sebebinin nefrotik ya da böbrekteki iltihabi hastalıklar, enfeksiyonlar, idrar sistemindeki sorunlar, polikistik böbrek hastalığı gibi kalıtımsal bozukluklar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon olduğunu vurguladı. 

Böbreğinizi korumak istiyorsanız Bu Yedi Altın Kurala Dikkat!

Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp-damar hastalıkları, obezite gibi unsurların kronik böbrek hastalığını tetikleyebileceğine de dikkat çeken Yanmaz, bu hastalıktan korunmak için 7 altın kural olduğunu hatırlatarak, “Öncelikle düzenli egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenmeli  ve ideal vücut ağırlığımızı korumalı,  yiyeceklerimizdeki tuzu azaltmalı, yeterli günlük sıvımızı almalı, sigaradan ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmalıyız. Ayrıca kan basıncı ve kan şekerimizi düzenli olarak ölçtürmeli, risk grubunda olduğumuzu biliyorsak, böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeliyiz” dedi.

              

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 14:32
YORUM EKLE