Alexa

Burun Estetiğinden Sonra Ne Zaman Spora Geri Dönebilirim?

Este Aura Estetik Merkezi’nden Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiği (rinoplasti) yaptıran ya da yaptırmayı düşünen sporculara, iyileşme süreci hakkında şu bilgileri verdi.

Burun Estetiğinden Sonra Ne Zaman Spora Geri Dönebilirim?

Este Aura Estetik Merkezi’nden Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiği (rinoplasti) yaptıran ya da yaptırmayı düşünen sporculara, iyileşme süreci hakkında şu bilgileri verdi:

Ameliyattan sonra burnunuzu çarpsanız ne olur?  Tekrar antrenmana ne zaman başlayabilirsiniz? Travma olduğunda – bu geçekten sert bir çarpma olduğunda, örneğin gözünüz karardığında – endişelenmeniz gerekir.  Antrenman için 2 hafta beklemelisiniz. Hastalarımız arasında hokey oyuncuları ve profesyonel kayakçılar da bulunuyor. Özellikle yaptığınız spor hayatınızın önemli bir parçası ise veya profesyonel olarak spor yapıyorsanız iki şeyi dikkate almalısınız:

Zorlayıcı Faaliyetlere İki Hafta Ara Verin

Ameliyattan sonra ya da birinci haftada kanama riski bulunmaktadır. Bu risk son derece düşüktür, bununla birlikte ameliyattan sonraki iki üç hafta boyunca kan basıncını artıracak faaliyetlerden uzak durmalısınız. Bu, ağır kaldırma, ağır şeyleri almak için uzanma ve her tür antrenmanı da kapsamaktadır (kardiyo, koşu vs). Ameliyattan bir hafta sonra hafif faaliyetlere başlayabilirsiniz. Daha zorlayıcı egzersizler için ameliyattan sonra iki hafta beklemeyi tavsiye edebilirim.

Yeni Burnunuzu Yaralanmaktan Koruyun

Gerek hareketlerinizi kontrol altında tutarak gerekse ekipmanlar ile yeni burnunuzu korumaya dikkat etmelisiniz. Yapabiliyorsanız maske takın. Yüzünüze darbe gelme olasılığı bulunan durumlarda burnunuzu muhafaza etmeniz, iyileşmesi uzun sürecek bir yaralanma riskinden korunmanız açısından önemlidir.

Ameliyatı Ertelemeyi Düşünün

Bazı sporlar burun kırıklarına yol açmakla tanınırlar. Boksörseniz ve burnunuzun kırılması olasılığı olduğunu düşünüyorsanız ameliyatı sporu bırakana kadar ertelemeyi düşünmelisiniz. Rekabetçi olmayan ve amatör çoğu spor için burun kırılma olasılığı düşüktür. Ancak hastalarımızdan temas gerektiren sporlardan altı ay kadar uzak durmalarını istemekteyiz."

YORUM EKLE