Alexa

Cilt Kuruluğu

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, cilt kuruluğunun önemsenmesi ve mutlaka önleminin alınması gerektiğini belirtti.

Cilt Kuruluğu
Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, cilt kuruluğunun bir çok insanın muzdarip olduğunu belirtti. Ertek; özellikle kış aylarında görülme sıklığı artan bir durum olduğunu ifade ederek; "Her yaşta ve her cinste cilt kuruluğu problemi görülebilir. Kış aylarında havadaki nem kaybı, kaloriferlerin havadaki su ve nemi azaltması ayrıca soğuk hava nedeniyle terlemedeki azalma cildin kurumasına neden olan bazı faktörlerdir" dedi.  

CİLT KURULUĞUNUN MUTLAKA ÖNLEMİ ALINMALI

Dr. Ata Nejat Ertek, cilt kuruluğunun önemsenmesi ve mutlaka önleminin alınması gerektiğini belirterek, cilt kuruluğu aşırı bir boyuta vardığında  ise bu kuruluk, cilt kuruluguegzama (dermatit) denilen diğer bir cilt probleminin oluşumunu kolaylaştırdığını belirtti. Ertak; "Egzemalı deri kaşınır, kaşınma sonrası deride kalınlaşmalar oluşur, kaşınırken tırnaklar yoluyla yırtıklar gelişir ve bu durum enfeksiyona sebebiyet verebilir. Tedavi edilmediği sürece egzama giderek kötüleşebilir. Kuru cilt ayrıca diyabet, tiroid sorunları veya kötü beslenme gibi başka problemlerle de alakalı olabilir. Cilt kuruluğu cilt çok fazla su veya yağ kaybettiğinde de meydana gelebilir" ifadelerini kaydetti.

Dr.Ertek, Cilt kuruluğunda cildin sertleştiğini, pul pul çatlama, ağrı, kaşınma, soyulma gibi belirtiler görülebildiğini dile getirdi.

ÇOK SIK BANYO YAPILMAMALIDIR

Dr. Ata Nejat Ertek, "Eğer cildinizde ağrılı kızarıklıklar varsa bu bir enfeksiyon habercisi olabilir. Cilt kuruluğuna karşı sıcak su ile banyodan uzak durulmalı, doğal ürünler tercih edilmelidir, kurutmayan sabunlar kullanılmalıdır ve çok sık banyo yapılmamalıdır. Yıkandıktan sonra cilt çok kurulanmamalı cilt kuruluguve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan nemlendirici sürülmelidir. Ayrıca  fıstık, ıspanak, ceviz, kuru üzüm, balık, fındık, havuç gibi besinlerin çokça tüketilmesi yine ciltteki kuruluğu önlemede faydalı olur. Bunların dışında mutlaka su tüketilmelidir. En önemlisi kış aylarında mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve mutlaka dermatoloji uzmanına uygun tedavi için danışılmalıdır" diye belirtti.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 01:07
YORUM EKLE

banner325