Yandex Metrika

Çocuklara Çığlık atmayı öğretin...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, annelere öneride bulunarak, "Çocuklarımıza çığlık atmayı öğretmemiz gerekiyor" dedi.

Çocuklara Çığlık atmayı öğretin...
30 Nisan 2014 Çarşamba 15:26

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, annelere öneride bulunarak, "Çocuklarımıza çığlık atmayı öğretmemiz gerekiyor. İstemedikleri bir teklifle ya da zorlamayla karşılaştıklarında çocuklarımızın etraftakileri haberdar edebilmesi için çığlık atabilmeleri gerekiyor kendilerini koruyabilmek için" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, erken ve zorla evliliklerle mücadele ile çocuklara yönelik yapılacak çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konunun çocuk olunca geri kalan herşeyin teferruat olduğunu belirten İslam, çocuğa karşı işlenen suçların, çocuğun toplumsal şiddete uğramasının çok önemli, derhal tedbir alınması ve ortadan kaldırılması gereken bir mesele olduğunu belirtti.

Son günlerde gündemi işgal eden çocuklarla ilgili suç hadiselerinin meydana geldiğini hatırlatan İslam, bu konuda acı çekmiş bütün ailelere baş başsağlığı ve sabır, şiddetin kurbanı olmuş bütün çocuklara Allah'tan rahmet diledi.

İslam, bir an önce bu hadiselerin ortadan kaldırılması gerektiğine inandığını dile getirdi. Bir tek Bakanlığın, Bakanın, kurumun, resmi müessesenin bu konuda yapabilecekleri ve yapacaklarının bu toplumsal sorunu ortadan kaldırmayacağını, bununla ilgili topyekün bir hareket ve mücadele gerektiğinin önemine dikkat çeken İslam, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sevgi adına hareket ettiğini iddia eden genç bir adam sevdiği kızın kardeşini hunharca öldürebiliyor, babasıyla iş ilgisi olduğu bir çocuğu bir adam ıssız bir yere götürüyor işkenceyle öldürüyor, başka çocuklar kaçırılıyor, işkenceye maruz kalıyorlar ve öldürülüyorlar. Şu soruyu kendimize sormamız lazım; bizim gibi insani değerleri yüksek olduğunu düşünen, dini inançlarının yüksek olduğunu düşünen aile kurumunun gelişmiş olduğunu düşünen bir toplumda bu tür facialar nasıl yaşanabiliyor? Bu faciaları ortaya çıkaran failler bizim ülkemize uzaydan gelmiyorlar, bu toplumda yetişiyorlar. Bu nasıl oluyor. Bizim toplumumuz bu insan tipini nasıl oluyor da yaratıyor?"

Bu soruyu hep beraber düşünmek gerektiğine, sosyologların, felsefecilerin, din adamlarının, ailelerin düşünmesi gerektiğini vurgulayan İslam, bu sorunun cevabının acilen bulunması ve tartışılması gerektiğini söyledi.

-"Revize çalışmalarına yarından itibaren başlanacak"

İslam, Bakanlık olarak görevlerinin bu tür olaylar vuku bulmadan önce tedbirler almak olduğunu ifade etti.

Son zamanlarda çocuklara karşı işlenen suçlarda yeniden artış eğiliminin ortaya çıktığına işaret eden İslam, Bakanlık olarak bu konudaki uygulamaları gözden geçirdiklerini ve eylem planlarını revize kararı aldıklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile acil toplantılar yaparak acil çalışmalar yapmayı istediklerini dile getiren İslam, revize çalışmalarına yarından itibaren Bakanlıklardaki yetkili mercilerle başlayacaklarını kaydetti.

Çocukların ve aileleri bu tür şiddet olaylarına, taciz ve saldırılara karşı bilinçlendirmenin önemli olduğunu anlatan İslam, bunu yaparken ülkede panik ortamı yaratmamak gerektiğini, sükunet içinde çocukların korunması üzerine düşünmek gerektiğini söyledi.

İslam, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatı içerisinde kreşlerde, ana okullarında ve ilkokullarda bilinçlendirme programları düzenlendiğini, bunların daha da yaygınlaştırılması gerektiğini aktardı.

Medyanın, ailelerin ve çocukların bilinçlendirilmesi konusunda yardımı olabileceğini düşündüğünü dile getiren İslam, "MEB müfredatında derslerin konuların daha da yaygınlaştırılması ve çocuklara bir takım temel eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Temel eğitimlerin ana noktasının çocukların kişisel güvenliklerinin kendilerinin sağlamasını kolaylaştırmak ve hazırlamak olacak" dedi.

Çocukların çok erken yaşlardan itibaren bir noktayı çok iyi bilerek yetişmeleri gerektiğine dikkati çeken İslam, şunları kaydetti:

"Çocukların bir yabancıyla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilmeleri gerekiyor. Tıpkı ateşe ellerini uzattıklarında yanabildikleri gibi çok doğal bir biçimde. Bir yabancının hangi taleplerine hangi önerilerine karşılık vermesi gerekiyor. Bunu çocukluk yaşından itibaren ailesinden okulundan kreşinden medyadan okuduğu kitaplardan baktığı resimlerden görerek öğrenmesi, akran istismarına nasıl karşı koyacağını bilmesi gerekiyor. Ailelerin de bu konuda son derece bilinçli olması gerekiyor. Bunun için aileleri eğitmemiz gerekiyor. Bu tür eğitimler var. Eğitim kitlerini revize etmek ve çok daha fazla kişiye ulaşacak biçimde yaygınlaştırmak ve artırmak zorundayız. Biz bunları bugünden itibaren yapmaya başlıyoruz."

-"Bütün aileler çocuklara koşulsuz sevgi göstersin"

Bütün ailelerin çocuklara koşulsuz sevgi göstermesinin önemine değinen İslam, bütün çocukların ailelerinin onların yanında olduğunu, her türlü sıkıntılarında, sorunlarında aileye müracaat edebileceklerini ve bunun sorunları çözmek konusunda çok emin bir yer olduğunu bilmesi gerektiğini belirtti.

Sevgi ve şefkatin, çocukların muhtaç olduğu duygular olduğunu, çocukların bu duyguları dışarıda aramaması, ailesinde bulması gerektiğini dile getiren İslam, şunları kaydetti:

"Şefkat duygusuyla bir yabancının peşine takılmaktan çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Çocuklarımızın tüm sorunlarıyla ilgilenmemiz gerekiyor. Çözebilme ihtimalimiz olsa da olmasa da. Bu ilgiyi çocuklara göstermemiz gerekiyor. Çocuklarımızı evin dışına yönlendirmememiz gerekiyor. Çocuklarımızın arkadaşlarını tanımamız gerekiyor. Kimlerle muhatap kimlerle bütün gününü geçiriyor. Bu arkadaşların aileleri nasıl insanlar. Bir de çocuklarımızın internetten kurdukları arkadaşlıklara, internette gezindikleri mecralara hakim olmamız gerekiyor.

İslam, daha küçük yaştaki çocuklar için ise aileler tarafından acilen alınacak tedbirler arasında çocukları kontrolsüz şekilde dışarıya bırakmamak olduğunu dile getirdi.

Çocukların yabancıyla olan mesafesini korumayı öğrenmesi, ailelerin bunu tespit edip çocuklarına bunu küçük yaştan itibaren öğretmeleri gerektiğini belirten İslam, "Annelere çok basit bir şey önerebilirim buradan. Çocuklarımıza çığlık atmayı öğretmemiz gerekiyor. İstemedikleri bir teklifle ya da zorlamayla karşılaştıklarında çoçuklarımızın etraftakileri haberdar edebilmesi için çığlık atabilmeleri gerekiyor kendilerini koruyabilmek için" diye konuştu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.