Alexa

Domates suyunun faydaları neler?

Domates, Vücuda fayda sağlayan besin açısından süper besindir. Beslenme içeriği, sağlıklı cilt, kilo kaybı ve kalp sağlığını desteklemektedir. Peki Domatesin vücudumuza ne gibi yararları vardır. Sağlığımız için domatesin faydaları nelerdir?

Domates suyunun faydaları neler?

Domates Amerikalılara göre 200 yıl öncesine kadar  zehirliydi. Ancak şimdi Aynı ülkenin uzmanları domatesin kansere karşı korunmaya yardımcı olabildiğini, sağlıklı kan basıncını koruyabildiğini ve diyabetli kişilerde kan şekerini azaltabildiğini hatta diyette domatesin önemli olduğunu ifade ediyor.

Domatesi bu kadar sağlığa faydalı kılan özelliği içerdiği yüksek değerde vitaminler ve besinlerdir. Domates A ve C vitamini açısından çok zengindir. Diğer taraftan folik asit açısından da zengin bir kaynak olurken, alfa lipoik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein gibi birçok besin içermektedir. Domates gibi su içeriği ve lif içeriği yüksek olan yiyecekler, hidrasyona (mineraller üzerinde yumuşatıcı ve gevşetici bir etki yapar, hacimlerini genişletir.böylece minerallerin daha sonraki kimyasal olaylara karşı direnci ) yardımcı olabilir. Böylece normal bağırsak hareketlerini destekler. Domatesler genellikle laksatif  (Bağırsaklar için Faydalı) bir meyve olarak tarif edilir.

Domatesin Faydaları

Domates antioksidanlarla dolu, Alfa-lipoik asit, glikozu enerjiye dönüştürmek için vücuda yardımcı olur. domatese, zengin kırmızı rengi veren bir antioksidandır. Domates, likopen tüketiminin yüzde 80’ini oluşturur.

Amerikan Diyabet Derneği , kadınlar için günde yaklaşık 25 gr lif ve erkekler için günde yaklaşık 38 gr tüketilmesini önermektedir. Bir fincan kiraz domates yaklaşık 2 gram (g) lif sağlar.

Domates tüketimi arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski düşer. Domatesi düzenli olarak tüketmek, cilt ve saç sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca enerji artışı ve daha düşük kilo isteyenlerin domates tüketmeleri gerekir. Domates tüketimi, genel anlamda obezite sorununu çözmektedir. 

Domates Kanserle Mücadele Eder: 

Güçlü antioksidanlardan C vitamini ve diğer antioksidanlar için domates mükemmel bir kaynaktır.

Prostat Kanseri:

Şimdiye kadar yapılan birçok araştırma domatesin içerdiği birçok vitamin ve bileşenin prostat kanserine karşı etkili olduğunu ve engelleyici özelliğinin olduğunu ortaya koydu.

Domatesin Suyunun Faydaları

Bol miktarda A ve C vitamini içeren domates suyu diş ve kemik sağlığı için önemlidir.
Domates suyu kolesterole iyi gelir. Kolesterolün stabilize edilmesinde önemli rol oynar.
Domates suyu, kilo vermeye yardımcı olur. Düşük miktarda sodyum ve yüksek miktarda lif içermesi buna yardımcı olur.
Karaciğeri korur.  Karaciğerin aşırı çalışmasını engeller.
Kabızlığı giderir, zararlı bakterileri bağırsaklardan atar.
Bünyede klor ve kükürt seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur.
Koroner arter hastalığına karşı alternatif çözüm
Prostat kanserine karşı etkili olabilir. 
Göğüs kanserine yakalanma riskini minimuma indirir.
Domates suyu enerji verir, yorgun kasları dinlendirir.
Saç sağlığı için faydalıdır. 
Düzenli olarak domates suyu tüketimi cilt sağlığı için de önemlidir

Domatesin Zararları:

Organik olmayan domateslerin çeşitli zararlara neden olduğu belirtilir.
Beta-bloker ilacı kullanan hastalar domates tüketirken ölçülü olmalıdır.
Böbrek hastalarınındomates  tüketimine dikkat etmelidir. 

Bir fincan doğranmış domates 

32 kalori (kcal)

170.14 g su
1.58 g protein
2.2 g fiber
5.8 gr karbonhidrat
0 g kolesterol

Domates de dahil olmak üzere zengin vitamin ve mineral içeriğine sahiptir:

18 mg kalsiyum
427 mg potasyum
43 mg fosfor
24.7 mg C vitamini
A vitamininin 1499 uluslararası birimi (IU)

Domates yararlı besin ve antioksidan içerir :

likopen
kolin
folik asit
beta karoten
lutein
Domateslerin pişirilmesi , karotenoidler likopen, lutein ve zeaksantin gibi önemli besin maddelerinin mevcudiyetini arttırır.

Domates ile ilgili bir çok husus daha eklenebilir ancak özetle şöyle diyebiliriz; Domatesin sağlık faydaları arasında kalp sağlığının korunması, kanser riskinin azaltılması, genişlemiş prostatın semptomlarının giderilmesine yardımcı olması, cilt sağlığının desteklenmesi, kemik sağlığının iyileştirilmesi, tromboembolik atak yaşama riskinin azaltılması, lipid başına oksidasyonun kapsamının azaltılması ve göz sağlığının desteklenmesi için önemlidir. Diğer taraftan, nörolojik durumların ilerlemesinin önlenmesi, kilo kaybının desteklenmesi ve bağışıklık fonksiyonunun iyileştirilmesi gibi daha bir çok hususta önemli bir gıda maddesidir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 01:51
YORUM EKLE