Alexa

Domatesin Faydaları Nedir? (Tütün Kullananlar Dikkat)

Domatesin faydaları saymakla bitmiyor. Domates de sağlıklı yaşamamızı sağlayacak çok önemli vitaminler ve proteinler bulunmaktadır. Peki Domatesin ne gibi faydaları vardır? Özellikle sigara içenlerin domates tüketmesinde sayısız faydalar bulunmaktadır.

Domatesin Faydaları Nedir? (Tütün Kullananlar Dikkat)

Domates tarihler boyunca insanoğlu için önemli bir gıda maddesi olmuştur. Domates de bulunan vitamin ve proteinler vücudumuzda ki mikroplarla savaşmada önemli katkılar sağlamaktadır. Peki domatesin faydaları nedir?

Uzmanlar göre domates,  A vitamini, C vitamini  ve  K  vitamini  B6 vitamini ile folat ve tiamin deposudur. Aynı zamanda Domates de iyi bir potasyum, manganez, magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Diğer yandan, lif, protein ve likopen gibi bir dizi organik bileşik içermektedir.  

GÖĞÜS ve AĞIZ KANSERLERİNİ ÖNLEMEDE DOMATES YEMEK FAYDALIDIR

Antioksidan: Domates, serbest radikalleri yok etmekte etkilidir. lycopene adı verilen iyi bir antioksidan kaynağı olan  bu antioksidan domates ketçapında da bulunmaktadır. Domateslerdeki likopenin kanserle başa çıkabileceği ve prostat kanseri, serviks, mide, boğaz ve özefagusun tedavisinde iyi bir etkiye sahip olduğu ifade edilmektedir. Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, domateslerin de göğüs ve ağız kanseriyle başa çıktıklarını belirtiyor.

DOMATES GÜNLÜK C VİİTAMİNİNİZİN %40'NI SAĞLAR

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan domates ile bir insan günlük C vitamin ihtiyacınının % 40'ını sağlar.  C vitamini, kansersiz radikalleri ele alan doğal bir antioksidandır. Domateslerdeki potasyum miktarı sinir sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olduğu gibi, içerdiği demir vücuttaki normal kan akışını korur. Kan pıhtılaşması ve kanama kontrolü için gerekli olan K vitamini  de bol miktarda domateslerde bulunmaktadır.

KALP SAĞLIĞINIZI KORUYUN

Kalp sağlığının korunmasında da önemli etkenlere sahip domates, likopen çeşitli kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olan lipit oksidasyonunu önler. Çalışmalar domateslerin düzenli tüketimi  kanda daha düşük seviyelerde LDL kolesterol ve trigliseritle sonuçlandığını göstermiştir.  Bu lipidler, kardiyovasküler hastalık ve kan damarlarındaki yağ birikiminde çok önemli bir rol oynamaktadır.

SİGARA İÇENLER DOMATES TÜKETMELİ

Tütünün zararlı etkilerinin azaltılmasında da önemlidir domates. Domateslerde bulunan Comic asit ve klorojenik asit, sigaralarda ana karsinojenik ajanlar olan nitrozaminlerle uğraşır. A vitamini  ayrıca sigara içmenin etkilerini azaltır ve vücudu akciğer kanserine karşı koruyabilir.

Domateslerdeki A vitamini daha iyi görmeye yardımcı olur ve maküler dejenerasyon ve gece körlüğünü önler.

Sindirim sürecine yardımcı olan domates, yüksek miktarda lif, kabızlık ve ishali önleyerek gastrointestinal sistem hasarını fiderir. Yapılan çalışmalar, domateslerin sarılıkların önlenmesine ve zehirlerin vücuttan etkili bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 19:04
YORUM EKLE