Alexa
banner314

Down Sendromu Nasıl Bir Hastalık?

Down sendromu nedir? ne demektir? Down sendromu hastalığı kaç çeşittir? 35 yaş üstü hamileliklerde down sendromlu bebek sahibi olma riski istatistiklere göre çok fazladır.

Down Sendromu Nasıl Bir Hastalık?
banner327

Küçük bir ağız, gözler arasında geniş bir mesafe, çekik ve küçük gözler, basık burun, kısa ve içe dönük parmaklar, kıvrık serçe parmaklar, kalın ense, avuç içinde tek çizgi, ayak baş parmağı diğer parmaklardan daha açık, kafaya göre küçük ve aşağıda kalan kulaklarla kendisini gösterir down sendromu...

DOWN sendromu bir kromozom hastalığı mı?

Downlu bebekler yaşıtlarından daha yavaş ve zihinsel gelişimleri daha geriden gelmektedir. Bu gerilik yaş ilerledikçe daha belirgin hale geliyor.

Down bir kromozom hastalığıdır.

Down genetik bir farklılık ile kromozom anomali durumudur. İnsanlarda 23 anneden 23 de babadan olmak üzere toplamda 46 kromozom olması gerekirken döllenme ile bölünürken bu kromozomlar bazen yapışık kalıp toplam sayı 47 olmaktadır. Bunun sonucunda da down sendromu dediğimiz oluşum olmaktadır.

Standart olanı TRİSOMY, TRANSLOKASYON VE MOZAİK olmak üzere üç çeşidi vardır.

TRİSOMY downda 21 kromozom yumurta ve sperm hücresinden gelmekte döllenmenin başlangıcında yanlış bölünme ile bölünürken kromozomların yapışık kalması ile bu yapışıklığın bir tarafta iki diğer tarafta 1 kromozom gelmesiyle hücreler üçer adet kromozom ile toplamda 47 kromozom oluşur. Down sendromunun içinde %3-5 ini TRANSLOKASYON oluşturmakla birlikte ebeveynlerden bir tanesini taşıdığından dolayı kalıtımsaldır. Diğerleri kalıtımsal değildir. Eğer taşıyıcı anne ise çocuk doğurma olasılığı % 20 dir. Taşıyıcı babada da bu oran %2-5 dir.

MOZAİK çeşidinde ise bazıları 46 bazıları 47 kromozom taşımakta olup, MOZAİK downlular %2-5 ini oluşturur.

Günümüzde hiç de azımsanamıyacak sayıda down sendromlu engelli vatandallarımız bulunmaktadır. Down sendromlular kısa boylu olup, zihinsel gelişimleri geriden gelmekte demiştik. Yaş ilerledikçe metabolizmaları yavaş olduğu için ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabilmektedirler. Bu nedenle sık sık fizyoterapi desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler. 

DOWN SENDROMLU HASTALAR EĞİTİMDEN GEÇİRİLEREK İŞ SAHİBİ OLABİLMEKTEDİRLER..

Evet günümüzde down sendromlu engelli kardeşlerimiz tedavi görerek, eğitimden geçirilerek iş sahibi olabilmektedirler. ATAKUM ilçemizde down sendromlu kardeşlerimiz kafe çalıştırabilmektedirler. 

Down sendromlu kardeşlerimiz yaşı ilerlese de birer sevimli koca bebek gibidirler. Beslenme, sevilme ihtiyacı duyan, acıktığında sıkıldığında ise  ağlamaları, kızıp küsmeleri, platonik aşık olmaları, yada kıskançlıklarıyla aşırı agresif olmaları, geceleri hane halkını uyutmamaları davranışları ile birer koca bebekdirler.

Downlu kardeşlerimiz ergenlik bunalımı çok sık yaşayıp  aşık olup, kalbi kırılan, kardeşleri ile kavga eden , aşırı yüksek sesle müzik dinleyip dans eden tüm duyguları çok yoğun olarak yaşamaktalar.

35 yaş üstü hamileliklerde down sendromlu bebek sahibi olma riski çoktur. Downlu çocukların %75-80'ni çok genç annelerin bebekleridir. Down sendromunun ülke, milliyet, sosyo ekonomik satatüsü yoktur. Down sendromu genetik kromozom hastakığından oluşnaktadır. Tüm dünyada 6 milyon civarında downlu olup ülkemizde 70 bin civarında down sendromlu engelli kardeşimizin olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl 21 Mart bu kardeşlerimizin günüdür.

DOWN sendromlu kardeşlerimize kol kanat gerelim.

Kapsamhaber / Mustafa Kemal Bektaş

YORUM EKLE

banner307

banner325