Alexa

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıptaki adıyla meme halk arasındaki kullanımıyla göğüsler ilk çağlardan beri kadınlık sembolü olmuştur. Bu nedenle büyük göğüsler her zaman beğeni odağı olmuştur. Bu bağlamda Dünya genelinde en sık tercih edilen estetik operasyonlarından biri göğüs büyütmedir. Göğüs büyütme operasyonlarının  tarihçesi zannedilenden çok daha eskiye dayanır. Bu ameliyatlar ilk kez yapılması 1960 ların başına denk gelmektedir. Zaman içerisinde gelişen teknolojiyle daha  kaliteli silikon protezler üretilmiştir. Yeni nesil protezlerin daha dayanıklı ve güzel olması ameliyatın başarısını artırarak yaygınlaşmasına neden olmuştur. Meme büyütme ameliyatı çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Ameliyat yöntemini belirlemede, hastanın talepleri ve uygunluğu baz alınmaktadır. Meme büyütme ameliyatı yaptırmayı düşünen herkesin bu konuda mutlaka bilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. 

Göğüs Ne Kadar Büyüyebilir?

Ameliyat esnasında kullanılacak olan protez ile göğsün büyümesi sağlanmaktadır. Meme protezi seçerken hastanın vücut yapısı, boyu ve kilosu dikkate alınmaktadır. İdeal göğüs büyüklüğüne ulaşmak ve doğal bir görünüm sağlamak adına hastanın anatomik özelliklerine bakmak oldukça büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde hem doğallıktan uzak bir görünüm hem de hasta sağlığını tehdit edebilecek durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Silikon Protezin Dezavantajları Var Mı?

Halk arasında silikon protez hakkında birçok yanılsama bulunmaktadır. Bunların başında sağlık sorunlarına yol açtığı söylentisi vardır. Ancak yapılan araştırmalara göre protez taktırmanın belirli bir sağlık sorununa yol açtığı tespit edilmemiştir. Silikon protez taktıran kadınların meme kanserine yakalanma riski  protez taktırmayan kadınlarla aynıdır. Bununla birlikte silikon protez taktıran kadınlarda meme kanseri daha erken teşhis edilir.

Bir başka söylenti ise hamile kalındığında takılan protezin geri çıkartılması gerektiğidir. Ancak silikon protezin süt bezlerine hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu yüzden hamilelik dönemi geçiren kadınların protezlerini çıkartması gerekmemektedir. Silikon protezler emzirmeye engel olmaz. Meme büyütme ameliyatı olan kadınlar gayet normal bir hamilelik dönemi geçirebilir ve doğum sonrasında emzirme işlevini yerini getirebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı olmayan kadınlar rutin olarak meme muayenesini ve radyolojik incelemeleri yaptırması gerektirmektedir. Ameliyat sonrasında da bu durum değişmemektedir. Silikon protez taktırmak mamografi gibi ultrason incelemeleri yapılmasına engel olmamaktadır.

Silikon protez takılan hastanın göğüslerinde belirli oranda bir dikleşme meydana gelmektedir. Silikon protezin zaman geçtikçe sarkmaya neden olduğu yanlıştır ancak çok büyük silikonlar takılırsa o zaman sarkmaya neden olabilir. Ayrıca silikon protez taktırıldığı için kesinlikle sarkma olmayacak demek de yanlıştır.

Kadınların zihninde silikon protezin çeşitli sebeplerden dolayı kendiliğinden patladığı düşüncesi bulunmaktadır. İleri derecede geliştirilmiş formüller sayesinde jel protezlerin kendiliğinden patlama imkanı yoktur.  Yeni nesil protezler son derece sağlamdır. Sadece delici cisimlerle (bıçaklanma) yaralandığı zaman patlar.

Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız eğer aklınızdaki soruları yanıtlamak ve size uygun meme protezini belirlemek adına tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 18:43
YORUM EKLE