Alexa

Gülüş Tasarımı Hakkında Merak Edilenler

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ve diş etleri gülümsemenin estetik yönünü belirleyen faktörlerdir.

Gülüş Tasarımı Hakkında Merak Edilenler

Her halimizle güzel görünmek, estetik olmak ve beğenilmek bir çoklarımızın doğal ihtiyaçlarındandır. Günümüzde erkekler de ne kadar estetiğe rağbet ediyor olsalar da, elbette ki güzel görünme kaygısı bayanlarda çok daha şiddetlidir. Bazı uzuvları değiştirmek, düzeltmek, zayıflamak, silikon taktırmak, lens kullanmak, saç model ve rengini değiştirmek vb. birtakım radikal değişiklikler, aslında daha güzel görünme çabasından yapılır.

Gülümserken de estetik olmak, hoş ve etkileyici bir gülüşü kazanmak son günlerde tercih edilen değişikliklerden birisidir. Birtakım kişisel istekleriniz, ve revizyon ihtiyacı olan yönlerinizle, sağlığı da birleştirerek size özel ideal gülüşünüzü yenilemek anlamına gelen gülüş tasarımı, hekimlikle, sanatın yoğrulması ile elde edilen bir olgudur.

Güzel bir gülüşün temelinde dişler yatar. Temiz, bakımlı, dizilimi sağlıklı ve bembeyaz inci gibi dişleri gözükerek gülen bir kişinin, gülümseyişini izlemeye doyulmaz. Ayrıca yine ideal bir gülümseme tasarımı için dişlerden sonra, yüz hatları da incelenmeli ve hatlara, yüzün şekline göre en ideal gülüş saptanmalıdır.

Bazı insanların bu durumu Allah vergisidir ki, gülmek onlara gerçekten çok yakışır. Ancak bazı durumlarda ise, dışarıdan destek almak gerekebilir. Mesela dişlerin Anatomik yapısı bozuk olabilir, sarı, araları ayrık yada çürük, eksik dişlerde olabilir. Gülümserken elleri ile ağızlarını kapatmaya çalışan bu insanlar, gülümsemeyi zulüm gibi algılarlar. Çünkü aksi halde eksikleri ortaya çıkacaktır ve bunu kapatarak gülmeye çalışmak gerçekten de eziyet olabilir.
 

Gülüş Tasarımı Hakkında  Merak Edilenler
 

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ve diş etleri gülümsemenin estetik yönünü belirleyen faktörlerdir.

Gülüş tasarımı ile hem daha güzel hem de daha genç görünmek mümkündür. Öncelikle hastadan ön değerlendirme alınır. Yani sorununun ne olduğu ve konu ile ilgili geçmiş hikayesi öğrenilir. Ardından hastadan bir ölçü üzerinde model alınır ve model üzerinde yeni diş modelinin tasarımı yapılır. Bu tasarım modelde diş kaynaklı sorunların hepsi düzeltilmiştir. Modelde oluşturulan bu tasarım, hastamızın görmesi için ağzına nakledilir. Yapılan tasarım modeli hasta görsel olarak da algılar. Tedaviden sonra ortaya çıkacak işi az da olsa anlamış olur.

Hastanın memnuniyeti ve memnuniyetsizlikleri değerlendirilir. Beğendiği kısımlar kalır, hoşnut olmadığı kısımlar ise değiştirilmek üzere planlanır. Birlikte tartışılarak nihai karar verilir. Karar verilen model için restorasyon çalışmaları, gerekli malzemeler seçildikten sonra başlatılır. Gerekli ise diş boşluklarına implant uygulamaları ve diş eti seviyeleri düzenlemesi yapılır. Son olarak dudaklarda göz önüne alınarak, konuşarak karar verilmiş nihai tasarıma ulaşılır.

Dişlerin çirkin olması kişilerde psikolojik sorunlara ya da güven kaybına neden olabilir. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle, birçok diş bozuklukları düzeltilebilmekte ve tıp ile sanatın karıştığı harika bir dal ortaya çıkmaktadır.

Gülüş Tasarımı hakkında daha fazla bilgi için: http://www.dentumitkoy.com/

YORUM EKLE