Alexa

İzmir Obezite Cerrahı Hizmetleri

Obezite sorunuyla mücadele için; cerrahi yöntemler son zamanlarda gün geçtikçe yoğunlaşmaktadır.

İzmir Obezite Cerrahı Hizmetleri

Obezite sorunuyla mücadele için; cerrahi yöntemler son zamanlarda gün geçtikçe yoğunlaşmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde de oldukça ileri teknolojilerin kullanılarak; cerrahi müdahalelerin yapılabildiği bilinmektedir. İzmir obezite cerrahı konusunda oldukça iddialı bir şehir olarak ön plana çıkmaktadır. Obezite ameliyatları son derece hassas olan bir süreci yansıtmaktadır. Bundan dolayı; obezite konusunda cerrahi müdahale yapılmadan önce ayrıntılı bir araştırmanın yapılması şart olmaktadır. Söz konusu ameliyatı olacaklar için bazı şartların dikkate alınması şarttır. Bu noktada beden kitle indeksinden tutun da kronik hastalıklara varıncaya kadar tüm teknik araştırmaların yapılması şart olmaktadır. Obezite cerrahisi son zamanlarda gün geçtikçe geliştirilmektedir. Bu durum sayesinde pek çok insan, sağlığına kavuşmaktadır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır? İzmir Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır? Olanların Yorumları Nelerdir? Şeker hastalığı ameliyatı, Türkiye dahil olmak üzere 8 ülkede uygulanırken, dünyada 22'den fazla ekip tarafından uygulanan bir operasyondur.

Şeker hastalığı ameliyatı ücreti özel hastane maliyetleri, kullanılan ameliyat malzemeleri ürünleri ve muayenelerle birlikte toplam bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Bu fiyatların üzerine ameliyatın yapıldığı hastanenin özellikleri, İzmir bölgesinde Obezite Cerrahisi uygulayan doktor ameliyatı yapan cerrahın özellikleri Doçent veya profesör ise ücreti daha yüksek olmaktadır. Bu konuda cerrahın deneyimi de fiyatta belirleyicidir. Tip 2 şeker hastalığı ameliyatı fiyatı bu temel veriler üzerine belirlenir. Sağlıkta fiyat önemli olmakla birlikte düşük riskle ameliyat yapan aynı zamanda iyi iletişimi olan, akademik kariyerli ve cerrahi tecrübesi yüksek bir doktor tarafından ameliyat edilmiş olmakta bilhassa o kadar önemlidir.

Günümüzde en çok uygulanan obezite cerrahisi girişimi tüp mide ameliyatıdır ve yaygın olarak izmir gastrik bypass doktoru olarak bilinir.

Tüp mide ameliyatında hastanın midesi, adeta bir muz gibi ince uzun bir tüpe çevrilmektedir. Laparoskopik olarak yani diğer adıyla kapalı ameliyat yöntemi uygulanmasıyla midenin yüzde 80'i kesip çıkarılıyor. Böylelikle midenin gıda alımı da kısıtlanıyor. Ayrıca ek olarak tüp mide ameliyatının çok düşük düzeyde de olsa gıda emilimini azaltma etkisi bulunmaktadır.

Tüp mide ameliyatı olan obezite hastalarının iştahı azalıyor. Ayrıca bunun yanında henüz kilo kaybı bile olmadan insülin direnci kırılmış oluyor.

Tüp mide ameliyatı ortalama olarak 1,5 saatte gerçekleştiriliyor. Hastanın kişinin midesinin çıkış ve giriş bölümü korunduğu ve sindirim sistemindeki devamlılık arzeden kısmı aynen sağlandığı için tüp mide ameliyatı sonrası riskler düşük olmakta ve bazı istenmeyen yan etkiler çok az olarak bildiriliyor.

Tüp Mide Ameliyatı İzmir

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin aşağıdaki şartları taşımak zorundadır:

Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde morbid obez yani ileri derecede obez olan kişiler.

VKİ’si 35-40 arası olmakla birlikte aşırı şişmanlığa bağlı olarka tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunları olanlar da morbid obez hastası olarak kabul ediliyor ve mide küçültme ameliyatı olmaları gerekebiliyor.

Ayrıca obeziteye bağlı yeni tip 2 şeker ve metabolizma bozukluğu olan hastalar ve VKİ’si 30 – 35 arasındaki hastalarda da obezite doktorunun karar vermesi neticesinde ameliyat yapılabiliyor.

Obezite ameliyatları asla estetik amaçla yani kişinin daha zayıf görünmesi için yapılmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide yani diğer adı ile mide küçültme ameliyatı 18-65 yaş arası kişilere yapılır.

Obez kişinin mide ameliyatına uygun aday olabilmesi için, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan Vücut kitle İndeksi (VKİ) değerlerinin 35 ve üzerinde olması gerekmektedir.

18 yaş altında olan kişiler için obezitenin derecesi ile birlikte üsttede sayılan hastalıkların varlığı önemli olmakla birlikte hekim kararının yanı sıra ebeveyn onayının da olması gereklidir.

65 yaş üstü kişiler için ise sağlık durumu stabilitesi ve ameliyatın gerekliliği kişinin kilosuna bağlı sıkıntıları ve yaşadığı sorunlar da değerlendirilir.

Obezite ve şeker ameliyatları iç içe geçmekle beraber ikisini birbirinden ayırmak, farklı saymak mümkün asla olmamaktadır. Yapılacak olan İzmir obezite ameliyatı yöntemi, hastanın yaşına, şeker hastalığının süresine, hangi tedaviyi aldığına, ek organ hasarının olup olmadığına, pankreastaki insülin rezervine bakılarak karar verilir. Şeker ameliyatları da obezite ameliyatları gibi laparoskopik yapılır. İzmir Tüp mide ameliyatında olduğu gibi mide küçültülür. Kişinin İnce bağırsağın ilk ve son bölümü yer değiştirilir. Bu şekilde mideden tam olarak öğütülmemiş olan gıda pankreas enzimlerine maruz kalamadan direkt olarak ince bağırsağın son bölümüne geldiğinden dolayı burada GLP-1 adlı hormon üretilir. Bu hormon ise pankreastan insülin salgılanmasını ve salgılanan insülinin dokulardaki etkinliğini arttırmakta olup, bu şekilde şeker hastalığı %90-95 oranında tamamen düzelebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 18:05
YORUM EKLE