Alexa

Jinekomasti Ameliyat Sonrası Tekrarlar Mı?

Erkeklerde 2 cm den fazla meme büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türler yalancı ve gerçek jinekomastidir.

Jinekomasti Ameliyat Sonrası Tekrarlar Mı?

Erkeklerde 2 cm den fazla meme büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türler yalancı ve gerçek jinekomastidir.

Yalancı Jinekomastide; erkeklerin ergenlik dönemlerinde memelerinde hormonlar nedeniyle büyüme gerçekleşmektedir. Ancak bu gerçekleşen büyüme kalıcı değildir. 18 ay gibi bir sürede büyüme kendine kendine kaybolur. Ancak gerçek Jinekomastide; ergenlik döneminde oluşan meme büyümesi 18 aydan daha fazla bir sürenin geçmesine rağmen kaybolmaz. Çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelen bu meme büyümesi gerçek jinekomastidir. Ayrıca erkeklerin ergenlik dönemlerinde kilo fazlalığı varsa; jinekomasti görülme olasılığı daha yüksektir.

Hormonal, ilaç kullanımı, testis tümörü gibi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşen jinekomasti çift göğüste görülebileceği gibi tek göğüste de görülebilir. Ayrıca ergenlik döneminde görülen klasik jinekomastinin yanı sıra çeşitli nedenlerle ileri yaşlarda da jinekomasti oluşabilir.

Büyüklüğü ve derideki yarattığı bolluğa göre 4 gruba ayrılan jinekomastide; birinci evrede büyüklük sınırlı ölçüdedir ve deride bolluk yoktur. İkinci evrede; büyüklük kadın göğsü gibidir ve deride sarkma yoktur. Üçüncü evrede; büyüklük aynı şekilde bir kadın göğsü gibidir ancak deride büyük ölçüde bollaşma söz konusudur. Dördüncü evrede; bireyin memesi tam anlamıyla bir kadın göğsü gibidir. Sarkma olan hastalar da meme dikleştirme işlemi de tercih edilir.

Sağlık açısından bir zararı olmayan jinekomasti, erkekleri genellikle görüntü dolayısıyla psikolojik olarak etkilemektedir. Ancak nadir de olsa bazı jinekomastiler; bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Sağlık açısı olmayan jinekomasti, estetik ameliyat grubuna girdiği ve kişinin isteğine bağlı olduğu için SGK tarafından karşılanmaz. Ayrıca meme de bulunan fazla yağı almak için cerrahlar liposuction da uygulayabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatlarından sonra en çok merak edilen; memenin tekrar büyüyüp büyümeyeceğidir. Jinekomasti ameliyatlarından sonra memenin tekrar büyümesi ancak kişinin çok aşırı kilo alması durumundan gerçekleşebilir. Onun dışında gerçekleşmez. Ancak ameliyatın sonraki dönemlerinde alınan ilaçlar, bazı hastalıklar, aşırı alkol kullanımı meme büyümesine sebep olabilir. Ayrıca yaşlılık ve yaşlılığın getirmiş olduğu kilo meme büyüme riskini artırabilir.

YORUM EKLE