Yandex Metrika

Koku Çeşitleri ve Anlamları

Koku alma duyumuz ile hissettiğimiz ve havada genel olarak çok küçük miktarlarda çözünmüş olan kimyasal maddelere koku adı verilmektedir.

Koku Çeşitleri ve Anlamları
19 Mayıs 2017 Cuma 01:24

Koku alma duyumuz ile hissettiğimiz ve havada genel olarak çok küçük miktarlarda çözünmüş olan kimyasal maddelere koku adı verilmektedir. Organik bileşenlerin yanı sıra inorganik maddelerinde kokuları olabilir. Koku iki basamaklı süreçte ele alınmaktadır. Bu süreçlerden ilkine psikolojik faz adı verilir. Beynin koku alma bölgesi tarafından uyarılan stimuluslar çalışmaya başlar ve biz de bu sayede kokuyu alırız. Koku hissi kişisel özellikler göstermektedir. Kokuya verilen tepki ise koku alma sürecinin ikincisi olan fizyolojik fazı oluşturur. Fizyolojik faz cinsiyet, sağlık durumu, yaş ve daha bir çok farklı etmene göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak insanlar vücut kokusu gibi alışkan oldukları kokuları daha önce almadıkları kokulara göre daha az algılarlar. yabancı olan kokular ise anında fark edilebilmektedir. Kokular ayrıca kokuyu yayan madde hakkında da bilgi vermektedir ancak bunları ayırt etmek sıradan insanlar için zor olsa da favlorist ya da perfumer gibi mesleklerde çalışan insanlar koklayarak koku kaynağı içerisinde yer alan az miktardaki kimyasalları bile ayırt edebilmektedir. Kozmetik ve gıda endüstrisinde kokular ve anlamları bulunmaktadır. Hoş kokular genel olarak fragrens ya da aroma terimleri ile anlatılmaktadır. Kokular genel olarak insan algısına göre hoş ya da kötü olarak ayırılır.

Kokuların Çeşitleri

Kokular ve anlamları bir çok farklı şeye göre çeşitlendirilmektedir. Çiçekler en çok koku çeşidine sahip olan aile olarak bilinir. Çiçek kokuları içeren parfümlere soliflore adı verilir. Soliflore parfümlerde ana koku olarak bir ya da birçok çiçeğin kokusu kullanılır. En çok gül, yasemin, nergis, menekşe ve sümbül teber kullanılmaktadır. Baharatlardan oluşan kokulara ise oryantal kokular olarak bilinmektedir. Özellikle tarçın, vanilya, kakule, sedir ağacı, misk, amber, kişniş gibi ağır kokular bulunmaktadır. Parfüm endüstrisi oryantal kokuları çok sık kullanmaktadır. En eski koku ailelerinden birisi ise meyve kokusudur. Portakal, bergamot, elma, kayısı, kavun, ananas, misket limonu, mandalina güçlü kokulara sahip meyvelerdir. Meyveli kokular genel olarak insanlarda temizlik hissi uyandırır. Sentetik ve uçucu yağlarda yeni bir koku sınıfı olan ozon-okyanus kokusu kullanılmaktadır. Bu tarz kokular insanlara taze dağ havasını ve deniz kokusunu anımsatmaktadır. 1917 yılında François Coty tarafından üretilen Chypre isimli parfüm ile ortaya şipre kokusu çıkmıştır. Lavanta ve meşe yosunu kokusunu bu sınıfta bulunmaktadır. Deriye benzer bir koku veren şipre genel olarak orta ve dip notalarında tütün, bal ve ağaç kokuları barındırmaktadır. Aldehid olarak bilinen kimyasalların temel bileşeni oluşturduğu kokulara ise Aldehid kokusu adı verilmektedir. Bu kokular aynı zamanda içerisinde bulundukları parfümlerin kokularını ayarlamak için kullanılır. Genel olarak çok keskin ve merak uyandırıcı olarak bilinmektedir. Bir çok erkek parfümünde kullanılan meşe yosunu, lavanta ve coumarin adlı bitkisel koku özü içeren kokulara Fougére adı verilmektedir. Keskin kokuya sahip olan koku ailesinde genellikle otsu ve ağaçsı bileşenler yer almaktadır.

Kokular ve Anlamları

Kokular ve anlamları parfüm alacak bir çok kişi tarafından önemlidir. Lavanta kokusu kendinden emin ve kararlı anlamına sahiptir. Kakule ise daha dengeci ve ortamı yatıştıran, ortamı uzlaştıran bir anlama sahiptir. Tefarik kokusu gerçekçi ve doğrucu olarak kabul edilir. Soliflore olarak kullanılan yasemin dikkat çekmeyi seven ve yol gösterici anlama sahip olmaktadır. Kokuların efendisi olarak kabul edilen, asalet timsali olan koku ise gül kokusudur. Melisa ise sabırsız ve kararsız olarak bilinmektedir. Kokular ve anlamları bölgeden bölgeye ve kültürden kültüre göre değişiklik gösterebilmektedir ancak çok kullanılan belli başlı kokular ve anlamları globaldir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.