banner434

banner433

Kontrolsüz Kontakt Lens Kullanırken Dikkat

Op. Dr. Candan Karaca, maske kullanımı ile birlikte gözlüklerde oluşan buharlanması nedeniyle kontakt lens kullanımında artış olduğuna dikkat çekti.

Sağlık 27.01.2022, 11:08
Kontrolsüz Kontakt Lens Kullanırken Dikkat

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, maske kullanımı ile birlikte kontakt lens kullanımında artış olduğuna dikkat çekerek bu anlamda göze uygun lenslerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Op. Dr. Candan Karaca, Kontakt Lens kullanımına dair merak edilen soruları yanıtlayarak uyarılarda bulundu.

Kontakt lensler gözün kırma kusurlarını düzeltmek üzere gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, korneanın ön yüzeyine yerleştirilen yapay mercekler olduğunu belirten Op. Dr. Karaca, "Herkes kontakt lensin takmaya uygun göz yapısına sahip olmadığını belirtmek istiyorum.Özellikle son dönemde maske kullanımı ile beraber herkes maskeden ötürü gözlüklerinin buhar olduğunu ifade ederek yoğun bir şekilde kontakt lens kullanmak istiyorlar. Tabi her göz kontakt lense uygun olmayabiliyor. Burada yaş faktörü, hijyen şartlarına uyup uymadığı ve anne - babanın izni çok önemlidir. Kişi kafasına göre bir optikçiye gidip yada internet sitesinden kontakt lens almamalı. Öncelikle gözlerin kontakt lense uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir." dedi.

Gözlük kullanan ve gözlük numarası kontakt lens ile aynı numara olacak diye bir durum olmadığını belirten Karaca, farklı numaralarda ve çeşitlerde lensler olabiliyor. Kıyafet seçilir gibi lens seçilmez çünkü farklı farklı özellikleri var bunlara bakıp kişiye uygun olup olmadığı kontrol edildikten sonra lens alınmalıdır.

UYGUN LENS ALINMALI

Lens kullanan kişiler mutlaka gece lensleri çıkarılmalı. Duşa kontakt lens ile girilmemeli. Bayanlarda lens ve makyaj sırası çok önemli. Önce lensini takıp sonra makyajını yapmalı akşamda önce lensini çıkarmalı sonra makyajını silmelidir. Bu anlamda mutlaka bir göz doktoruna giderek uygun tetkikler yaptırarak o göze uygun kontakt lens alınmasına dikkat edilmelidir. Unutmayın kontrolsüz lens kullanımı göz sağlığını bozabilir. İleride göz kayıplarına kadar giden enfeksiyonlara neden olabilir. " diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)