Alexa

Kurban Bayramında kalbinize dikkat edin

Kalp hastalarının fazla kırmızı et tüketiminde dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulunan Kardiyoloji Uzmanı Uz.Dr. Filiz Karadaş, beslenme konusuna dikkat çekti.

Kurban Bayramında kalbinize dikkat edin

Filiz Karadaş, "Kalp hastalıkları açısından yüksek risk altında olan ya da kalp hastalığı tanısı konulmuş kişilerin bayramda beslenme düzenine önem vermeleri gerekiyor" diyerek, kırmızı et tüketimi ile ilgili özellikle etin fazla tüketildiği Kurban Bayramlarında vatandaşların sağlıkları açısında çok duyarlı davranmadıklarını gördüklerini belirtti.

Et Tüketimine Dikkat!

Aşırı et tüketiminin insanların Sağlık problemlerini üst sınıra ulaştırdığını belirten Karadaş, Bayramda et tüketimi arttığı için kalp ve tansiyon rahatsızlıkları nedeniyle sağlık kuruluşlarına müracaatlarda büyük artış görüldüğünü hatırlattı. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olan ve gelenek haline gelen kavurma yenildiğini belirten Filiz Karadaş, "Bu kalp-damar, diyabet ve yüksek tansiyon hastalarını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle bayramda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmelidir. Aşırı et tüketmemelidir. Şayet kavurma yapılacak ise de içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan kendi Suyu ile kısık ateşte pişirilmelidir. Yani hastalar kendilerine önerilen diyetlerini hiçbir şekilde bozmamalıdır. " dedi.

Bayram süresince güne hafif bir kahvaltı sofrası ile başlamak gerektiğini kaydeden Kardiyoloji Uzmanı Uz.Dr. Filiz Karadaş, öğün aralarına küçük bir meyve veya bir bardak ayran eklemek, öğlen yemeğinde hafif bir şeyler atıştırmak ve akşam yemeğinde aşırı yağlı besinleri tercih etmemek doğru olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 00:23
YORUM EKLE