Alexa

Kurban Bayramında Sağlıklı Yemek Nasıl Olur?

Mübarek Bayramlardan birisi olan Kurban Bayramında şölene dönüşen et yemeklerinin süslediği masalarda nasıl beslenmeli? Sağlıklı beslenmenin yolları nedir?

Kurban Bayramında Sağlıklı Yemek Nasıl Olur?

Kurban Bayramı’nda ölçüsüzce yenilen etler birçok kalp damar rahatsızlığını tetikliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, lezzetten ve keyiften azalmayan bayram sofralarında nasıl kalp dostu besleneceğimiz hakkında bilgi verdi.

Kurban Bayramı sabahından başlayan kahvaltı sofralarına bazı yörelerde kavurma et eşlik ediyor. Bayram nedeniyle sabahtan başlayan et ağırlıklı beslenme gece geç saatlere kadar sürüyor. Bir de ağır et yemeklerinin üstüne baklava, şekerpare, şöbiyet gibi bol şerbetli tatlılar eklenince kalp krizi riskini artırıyor. Bayramda et yoğunluklu beslenmeler ileriye dönük kalp damar rahatsızlıklarına da davetiye çıkarıyor. Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının bayramda ağızlarının tatlarını kaybetmeden nasıl beslenebileceklerine dair Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen önemli bilgiler verdi.

Kurban Bayramında Sağlıklı Yemek Nedir? Nasıl Olur?

 Ancak aç karnına yenilecek yağlı kavurma hem mideye hem de kalbe yüklenmek anlamına gelmektedir. Bayramda kavurmadan kaçınmanız gerektiği gibi börek, hamur kızartma gibi karbonhidrat oranı yüksek gıdalardan kaçınmalıdır. Kahvaltı öncesi ılık 1-2 bardak su içip arkasından mevsimsel meyveleri yoğurt ve yulaf ezmesiyle yenmelidir. Bu karışıma lezzet ve antioksidan kaynağı olarak tarçın ve keten tohumu (tane ya da tozu) eklenebilir. Yoğurt sevmeyenler, meyvelerden yapılmış koyu kıvamlı içeceği (smoothie) tahıllı gevrekle tüketilebilirler.

Izgarayı tercih edin

Kırmızı etin çok miktarda pişirildiği Kurban Bayramı’nda ilk gün et yemekten kaçının.. Etin bir süre dinlenmesine izin verin. Et dinlendikten sonra eti ya ızgara yaparak ya da çok az zeytinyağıyla soteleyerek tüketin. 

Günlük tavsiye edilen kırmızı et miktarının 100 gram (bir el ayası büyüklüğünde) olduğunu unutmayın. 

Kırmızı eti tüketirken yanına mutlaka kırmızı biber, patlıcan, kabak, domates gibi sebzeler ekleyin. Etinizi ekstra tuzla lezzetlendirmek yerine baharatları tercih edin.

Aşırı yemek tüketimi şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıkları yapar. Bayram rutininize doğada yürüyüş veya çocuklarla yapılacak park aktivitelerini de dahil ederseniz, hareketli bir yaşamla kalp sağlığınızı koruma altına alırsınız.

Özellikle rafine şekerle yapılmış, bol şerbetli tatlılardan uzak durun. Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine kuru incir, kayısı gibi meyveler ile fındık veya ceviz kullanarak da lezzetli tatlılar yapabilirsiniz. Kültürümüz nedeniyle bayram ziyaretine gittiğinizde ikram edilen tatlıya “Hayır” diyemiyorsanız, o zaman 2-3 kişi bir tatlıyı paylaşın ya da tatlıyı küçük porsiyon rica edin. 

Yemekten sonra sindirimi kolaylaştırıcı siyah veya yeşil çay içebilirsiniz.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 22:16
YORUM EKLE