Yandex Metrika

Özel sigortalı da SGK anlaşmalı kuruma gelecek'

SGK, yayınladığı genelge ile muayene ücret farklarının sigorta şirketleri tarafından ödenmesini öngören Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için ilk adımı attı. Sigortanın yaygınlaşabilmesi için yıllık primlerin 300-500 lira olması ...

Özel sigortalı da SGK anlaşmalı kuruma gelecek'
04 Temmuz 2012 Çarşamba 21:52

 SGK, yayınladığı genelge ile muayene ücret farklarının sigorta şirketleri tarafından ödenmesini öngören Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için ilk adımı attı. Sigortanın yaygınlaşabilmesi için yıllık primlerin 300-500 lira olması gerektiği belirtiliyor.

Ara Rapor SGK Tarafından Değerlendiriliyor
ÖNCELİK SANDIK PERSONELİNE

Ara rapora göre SGK'ya devredilen banka, sigorta, sanayi odaları gibi birlik personelleri için kurulan sandıkların iştirakçileri TSS için öncelikli belirlendi. Devredilen 350 bin 890 sandık personelinin TSS'ye geçişte hazır hedef kitle olması planlanıyor.

SÖZLEŞMELER REVİZE EDİLECEK

Özel hastaneler, sözleşmelerine göre gruplara ayrılacak. Örneğin A tipi için kurumca belirlenecek (yüzde 60-70-80 gibi) geri ödeme yapılacak. Aradaki fark ile ekstralar TSS kapsamına alınacak. Sevk zinciri de sisteme dahil edilecek.

VERGİYE TEŞVİK GELEBİLİR

Genel sağlık sigortası için toplanan primler düşürülerek işverene prim teşviki sağlanabilecek. Böylece kişilerin hem genel sağlık sigortası primi hem de özel sağlık sigortası primi ödeme yükünün hafiflemesi amaçlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) '"Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortaları Uygulamaları" genelgesiyle bazı Avrupa ülkeleri ile ABD'deki sigorta sistemi için ilk adım atıldı, özelde yüzde 90'a kadar çıkan ve hastanın ödediği farklar, artık sigorta şirketlerince ödenecek.

Genelgeye göre genel sağlık sigortasının temel teminat paketi içinde yer almayan, kısmen karşılanan ya da hastanın daha yüksek standartta hizmet talep etmesi durumunda devreye artık özel sağlık sigortası girecek. Bütçesi yıllardır açık veren SGK'nın ödemeyeceği hizmetlerin önümüzdeki dönemde artacağı, bu yükün hastaların ödeyeceği primlerle özel sigorta şirketlerine kaydırılacağı belirtiliyor. Sisteme göre SGK, Sağlık Uygulama Tebliği'yle (SUT) belirlediği fiyatları ödemeye devam edecek, özel hastaneler SGK ile sigorta şirketine iki ayrı fatura gönderecek. Sigorta poliçesi kapsamında yer almayan hizmetlerle katılım paylarını hasta cebinden ödemeye devam edecek.

'BU ŞEKLİYLE PRİMLER DÜŞMEZ'

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan Tuncay, genelgenin sadece üçlü fatura sistemini düzenlediğini belirterek, şunları söyledi: "5-6 milyon sigortalıya ulaşma hedefinden bahsederken, üniversite ve kamu hastanelerinin de sistemde olması gerektiğini söylemiştik. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'nm (TSS) yaygınlaşması için 1000-1500 lira olan yıllık primlerin 300-500 lira seviyesine gelmesi gerekir. Ancak bu genelgeyle primlerin düşmesi, sigortalının da artması mümkün değil."

'Özel sigortalı da SGK anlaşmalı kuruma gelecek' (CEVAT ŞENGÜL OHSAD Genel Sekreteri)

SGK'yla anlaşmalı özel hastanelere gelen hastalar aynı zamanda SGK'lıysa mecburen provizyon almak zorundaydık. Bu durumda aradaki farkı özel sigorta şirketinden istediğimizde, fiyat anlaşmamız olsa bile 'SUT'un yüzde 90'ından fazla alamazsınız' diyorlardı. Bu da sıkıntıya yol açıyordu. Şimdi bu sınır kalktı. Artık özel sağlık sigortası olan hastalar da SGK ile anlaşmalı hastanelere gelebilecek."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.