Yandex Metrika

Pestisit Nedir? (Zararı Var mı?)

Pestisit, google de en çok aranan kelimelerden birisidir. Pestisitin ne olduğu hakkında insanlar merak etmektedir. Pestisit nedir? sorusunu sormaktadırlar. Pistisitin ne olduğunu araştırdık ve işte cevabı.

Pestisit Nedir? (Zararı Var mı?)
12 Kasım 2017 Pazar 02:44

Pestisit çokça araştırılan kelimelerden birisidir. Doğada bulunan zararlı organizmaları engellemek için kullanıldığı belirtilmektedir. Peki, pestisit nedir zararları nedir sorusuna kapsamhaber de cevap verdik.

PESTİSİT NEDİR?

Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak veya zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan bir takım karışımlardır.

NEREDE KULLANILIr?

Gıda maddelerinin üretimi ile tüketimi ve depolama yapılması sırasında  besin değerini bozan, zarar veren haşereleri,  ve diğer zararlıları yok etmek için kullanılan fiziksel, kimyasal veya biyolojik savaş maddelerine pestisitler denmektedir. Pestisitler, böceklere karşı,yabancı otlara karşı, kemiricilere karşı olmak üzere farklı isim alırlar.

İnsektisit: Böcek, haşerelere karşı kullanılır. Fungusit: Funguslara (Mantar) karşı kullanılır: Herbisit: Yabancı otlara karşı kullanılır. Mollusit:  Yumuşakçalara karşı kullanılır. Rodentisit: Kemirgenlere karşıkullanılır. Nematisit: Nematotlara karşı kullanılır. Akarisit:  Akarlara karşı kullanılan ilaçlardır. Pestisit, zirai mücadelede kullanılan kimyasal madde ve preparatlardır

Pestisit, zararlı organizmaları engeller. Pestisit, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde veya virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilmektedir.

Zararlı organizmalar, besin kaynaklarına, mal varlıklarına zarar veren, hastalık yaymaktadırlar.  Bunlar, böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve diğer hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeniyle bir takım sorunlar oluşturabilir.

Pestisitlerin Çevreye Olumsuz Etkileri Nedir?

Pestisitlerin çevreye olan olumsuz etkilerinide bulunmaktadır. Pestisitler insanların yakın çevresinde bulunan ve insanlara yarar sağlayan büyük baş, küçük baş ve kümes hayvanlarına da olumsuz etkilemektedir. Havadan yapılan ilaçlamalar kuşlar üzerine daha fazla zarar yapar. Kuşlar ölmüş zararlılar ile örneğin insektisit ile ölmüş böceklerle beslenir ve sonuçta kendileri de ölürler. Pestisitler gerek topraktan yer altı suları ile gerek yağmurla yıkanmaları sonucunda  balıklara da zehirlier. Pestisitler parazit, parazitoit ve predatör olarak yaşayan ve zararlılar ile geçinen organizmaları da öldürür. Bu yüzden topraktaki yararlı mikroorganizmaları da öldürdüğünden mümkün olduğunca kimyasal ilaç yerine biyolojik ilaçlar kullanılmalıdır.

Pestisitlerin İnsanlar için zararlı mı?

Pestisitler insanlar içinde zararlıdır.  insan vücuduna ağız yolu ile, deri yolu ile ve solunum yolu ile giren pestisitler akut, yani ani ve kronik yani yavaş zehirlenmelere neden olur. Bu arada bir çoğu kanserojen etkiye sahiptir.

Pestisit Zehirlenmelerinde İlk Yapılması Gerekenler Nedir?

 1. Zehirlenen kişinin düzenli ve sürekli solunum yapması sağlanır.
 2. Zehirlenen kişi ilacın etki alanından uzaklaştırılır.
 3. Pestisitlerle bulaşık elbiseler çıkarılmalıdır.
 4. Vucut bol temiz su ile yıkanmalıdır. Su yoksa  ilaç vücuttan silinmelidir.
 5. Zehirlenen kişinin başı geride, çenesi ileri çekilmiş olarak yan yatırılmalıdır.
 6. Titreme ve kasılma varsa yatırılmalıdır. Hareketleri engellenmeden, dişlerinin arasına katlanmış bez konularak kasılmalara karşı konulmalıdır.
 7. Zehirlenen kişi başı dik durumda iken boğazına parmak bastırılarak kusturulmalıdır. 
 8. Zehirlenen kişi ateşli ise elbiseleri çıkarılıp ateş, soğuk su ile düşürülmeye çalışılmalıdır.
 9. Zehirlenen kişi kendine geldiğinde sigara ve içecek içirilmemelidir.
 10. Zehirlenen kişi ateşli ise elbiseleri çıkarılmalıdır. ateş, soğuk su ile düşürülmelidir.
 11. Zehirlenen kişi derhal sağlık kuruluşuna görürülmelidir.

Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.