Alexa

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bağımlılık, insanın kendine ihanetidir

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Fransa’nın başkenti Paris’te bağımlılık psikiyatrisi alanında çalışan uzmanlarla bir araya geldi. Tarhan, Madrid’de gerçekleştirilen 8. Nörobilim ve Nörobağışıklık Global Zirvesi’ne de katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bağımlılık, insanın kendine ihanetidir

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Fransa ve İspanya’da gerçekleştirilen iki ayrı konferansa katıldı.
Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 93. Scientific Federation, Scientific Federation ABODE for Researchers- Bağımlılık Terapisi ve Klinik Raporlar Konferansı’da katılan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bağımlılık psikiyatrisi alanında çalışan uzmanlarla bir araya geldi.

Tarhan, ABD’li bir uzmanın, bağımlılığı insanın kendine ihaneti olarak tanımladığının altını çizdi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Madrid’de gerçekleştirilen 8. Nörobilim ve Nörobağışıklık Global Zirvesi’ne de katıldı. Bu zirvede de bağışıklık sistemi ile ruhsal hastalık ve sinir sistemi arasında nedensellik ilişkileri konuşuldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan burada yaptığı konuşmada, “Beyin uyarım tedavilerinin bağımlılık tedavisindeki yerini ele aldık. RTMS, TDCS ve EKT gibi tedavilerin kullanıldığı yeni nörobilim çalışması olarak nöromodülasyon tedavisinin geleceği konusunda bir sunumdu. Konferansın anahtar sunumlarından biriydi. 50 dakikalık sunumda nöromodülasyon tedavileri ve beyin uyarım tedavilerinin geleceğine ilişkin görüşlerimizi paylaştık” dedi.

Bağımlılık, insanın kendine ihanetidir

Konferansa ABD’den katılan uzmanların bağımlılıkla ilgili ilginç tanımlamalarda bulunduklarına dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Paul F. Sing isimli uzmanın “Bağımlılığı Anlamada Holistik Hayat Yaklaşımları” başlıklı sunumunda bağımlılığı, insanın kendine ihanet etmesi olarak tanımladığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu uzman, ‘Bağımlılık bir insanın kendine ihanet etmesidir’ dedi. Bağımlılıkta dört ihanet var. İnsan kendi sağlığına ihanet ediyor, ikincisi ailesine ihanet ediyor, üçüncüsü topluma ihanet ediyor. Dördüncüsü yaratana Allah’a Tanrı’ya ihanet ediyor. Bağımlılıkta kişi kendine emanet edilen dört şeye ihanet ediyor. Bu açıdan bir sunum yaptı. Bu noktada enteresandı. Konferansa ABD’den katılan Kaliforniya Üniversitesi’nden Kim Peter Norman ise ‘Bağımlılık için çağın leprası’ dedi. Lepra hastalığı geçmiş çağlarda nasıl tıbbı aciz bırakmışsa ve insanları bir adada toplamak zorunda kalmışlarsa şu anda biz tıp olarak çağın leprası ile karşı karşıyayız. Tedavilerde ciddi şekilde zorlanıyoruz’ dedi.”

Tarhan, Avrupa’nın en büyük ikinci beyin hastanesi olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde nöropsikiyatrik hastalıkların teşhisi ve tedavisine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirterek dünyada bu alandaki çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi. Üniversite ve hastane bünyesinde bulunan biyokimya ve beyin görüntüleme laboratuvarlarında araştırma çalışmaları yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastane ve üniversite olarak Araştırma ve Geliştirme Birimlerinin çalışmalar yürüttüğünü, ikinci beyin olarak kabul edilen bağırsak ve mikrobiyata konusunda da çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

YORUM EKLE