Alexa

Sağlıklı Diş Etleri İçin Ne Yapmalı?

Diş ve dişeti ile ilgili yaşanan sorunun ve erken teşhisin ileride telafisi mümkün olmayan sorunlar görünmeden tedavi edilebilmesi olanağı verir.

Sağlıklı Diş Etleri İçin Ne Yapmalı?

Diş ve dişeti ile ilgili yaşanan sorunun ve erken teşhisin ileride telafisi mümkün olmayan sorunlar görünmeden tedavi edilebilmesi olanağı verir. Önleyici tedavilerin daha ucuz olduğunu ve erken teşhis ile problem büyümeden sorunun çözülebileceğini unutmayın.

Dişetlerinde görülen kanamalar dişeti rahatsızlıklarının en önemli belirtisidir. Diğer belirtiler arasında ise dişeti büyümesini, diş etlerinde çekilme ve biçim bozukluklarını, dişlerin ayrılmasını, dişlerle dişeti arasındaki normal ölçülerin bozulmasını, dişlerde uzamayı, diş hassasiyetini, diş aralıklarını, kamaşma ve dişlerde dökülme veya sallanmayı sayabiliriz.

Yapılan araştırmalara göre 2015 yılında kişi başına düşen diş fırçası kullanımı sayısı çok düşüktür. Yine yaklaşık olarak da kişi başına bir tüp diş macunu düşmektedir. Diş ve diş eti sağlığınızı korumak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez dişlerinizi fırçalayın. Dişeti rahatsızlığı olan kişilerde hekim önerisine göre bu sayı daha fazla olabilmektedir.
  • Diş fırçanızın 3 ayda bir değiştirilmesi gerekir.
  • Yılda iki defa 6 ayda bir diş hekimine gidip muayene olmalısınız.
  • Günlük diş bakımınızı yaparken diş fırçasının yanında ara yüz fırçası ve diş ipi kullanmanız gerekmektedir.
  • Normal fırçalar kadar elektrikli fırçalar da etkili temizlik sağlayabilmektedir.
  • Ara yüz fırçalarının kullanımı diş hekiminizin önerileri doğrultusunda yapılmalıdır.

Sağlıklı diş etleri için ne yapmalı

Bir kişinin diş fırçalama alışkanlığını çok küçük yaşlardan itibaren kazanması gerekir. Yine anne adaylarının bu konuda bilinçlendirilmesi ve diş sağlığını korumaları için koruyucu önlemleri almaları da önemlidir. Sağlıklı dişlere sahip bir nesil için küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. Böylelikle çocuklarımıza en güzel mirası da bırakmış olacağız.

Detaylı bilgi: http://www.dishastanesi.co/diseti-hastaliklari/

YORUM EKLE