Yandex Metrika

Sebepsiz bayılıyorsanız dikkat!

Uzman Doktor Oğuzhan YÜCEL uyarıyor:

Sebepsiz bayılıyorsanız dikkat!
14 Temmuz 2015 Salı 14:40

Bilinen bir sebep olmadan yaşanan ve tekrarlanan bayılmalar kalp sağlığı konusunda vücudun sinyal vermesi anlamına gelebilir!

Uzun süre aç kalma,aşırı korku ,sinirlenme anı ya da aşırı sıcaklarda görülebilen bayılma ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bilinen bir sebep olmadan yaşanan ve tekrarlayan bayılmalar kalp sağlığı konusunda vücudun sinyal vermesi anlamına gelebilir. Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden Uz. Dr. Oğuzhan Yücel bayılma ve kalp hastalıkları ilişkisi hakkında bilgi verdi.

ANİ BAYILMA DİKKATE ALINMALI

Bayılma, tam bir bilinç kaybı ile birlikte vücudun normal pozisyonunu koruyamayıp olduğu yere yığılmasını ifade eder. Baygınlık halinde ise;tam olarak bilinç kaybı yaşanmaz,kişi çevrede olup bitenleri farkında olur.Ancak güçsüzlük , yorgunluk , ve halsizlik uyaranlara yeterli yanıt verilemez.Baygınlık sırasında yere düşmeler de yaşanabilir.

Epilepsi hastalığının dışında , özellikle psikolojik etki altında olan kısa süreli geçici bilinç kaybı olarak tanımlanan bayılma durumlarına ''senkop'' denilmektedir. Senkop, önceden uyarı vermeyecek kadar hızlı gerçekleşen , kısa süreli,tam ve ani iyileşme ile düzelen beynin kısa süreli global beslenme - kanlanma bozukluğudur.

SICAK HAVA VE SUSUZLUK NEDEN OLABİLİR

Bayılmaya,kan dolaşımını yöneten mekanizmaların bir takım tetikleyiciler nedeniyle geçici olarak iş yapmaması, aşırı duyarlı olması durumlarında reflekslerle beyne kan akımının azalması neden olabilmektedir. Tuvalette ıkınma refleksi ile oluşan ya da sıkı yakalı gömleğin boyun ve şah damarlarına yaptığı basıda yaşanabilecek bayılmayalar buna örnek gösterilebilir. Bir diğer sebep de kan hacminde genel ya da kısa süreli azalmaya bağlı, kanın kalbe dolayısıyla beyne kısa süreli az yada düşük basınçta gitmesidir. Gençlerde ve yaşlılarda , özellikle tansiyon ilacı kullananlarda sık izlenen bulunulan yerden aniden kalkma sonrası izlenen baş dönmesi ,sendeleme ve çok ileri durumlarda bilinç kaybı durumudur. Sıcak havalarda , susuz kalındığında ,uzun süre ayakta kalındığında ve bacaklarda varis varlığında senkop daha belirgin ve şiddetli yaşanabilir.Kalbe ait ciddi rahatsızlıklarda bayılmalara sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar; kalp kapağı hastalıkları , kalp içinde yer işgal eden kitleler ve ritim bozuklukları olabilmektedir.

KALBE AİT CİDDİ RAHATSIZLIKLAR VARSA…

Bayılma şikayeti olan kişide kalbe ait ciddi rahatsızlıkların da olması dikkate alınmalıdır. Çünkü yaşam süresini kısaltma potansiyeli olan hastalıklar bu grupta bulunmaktadır. Çarpıntı , kalpte yapısal bozukluğun izleniyor olması,ailede ani ölüm öyküsü ve şikayetlerin fiziksel zorlanma sırasında yada istirahattayken olup olmadığı , bayılma riskinin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır.

RİTİM BOZUKLUĞU BAYILMA SEBEBİ

EKG , ekokardiyografi , T table testi (eğilebilir masa testi), EKG holter incelemesi ve bazen koroner anjiyografi yada elektrofizyolojik çalışma , bayılma sebebinin bulunmasında yardımcı olabilecek testlerdir. Özellikle senkop bayılmaya en çok neden olan ve en tehlikeli sebebi oluşturan aritmi teşhisi konulursa;ilaç tedavisi kalp pili yada şok cihazı uygulamaları ,ablasyon gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.Kişi sebepsiz ve ani gelişen bayılma atakları yaşadığında vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Senkop adı verilen bayılmanın ; kan şekeri düşüklüğü , epilepsi,ortopedik kökenli düşüşler ve psikoloji kökenli nöbetlerden doğru bir şekilde ayırt edilmesi ve tedavinin bu yönde planlaması gerekmektedir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.