Alexa

Sperm Sayılarını Artırmak İçin Ne Yemeli?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bebek sahibi olma güçlüğü çeken erkekler için yeni beslenme tarzı önerdi.

Sperm Sayılarını Artırmak İçin Ne Yemeli?

Tüm dünyada sperm sayıları düşüyor. Op. Dr. Betül Görgen, bebek sahibi olma güçlüğü çeken erkekler için yeni beslenme tarzı önerdi. Görgen, Sebzeler ve Meyveler:C ve A vitamininden zengin gıdalar, magnezyum, folat ve çinko vücuttaki antioksidan maddelerdir. Araştırmalar bu antioksidanların hasarı azalttığına dikkat çekti.

Çinko, Selenyum ve C Vitamininden Zengin Gıdalar: Çinko, et, peynir ve kabuklu deniz ürünlerinde bolca bulunduğunu belirten Op. Dr. Betül Görgen, "Yetersiz çinko alımı düşük sperm sayısı ve azalmış testosteron seviyesiyle bağlantılıdır. Günlük alınması gereken çinko miktarı günde 10 mg’dır. Selenyum ise Brezilya fındığı, balık ve tavuk ürünlerinde bolca bulunur. Normal sperm üretimi için günde 55 mg selenyum alınması gerekir. Vitamin C için bu miktar 80 mg/gün’dür." dedi.

Sperm sayılarını artırmak için Hangi Gıdalardan Kaçınmalı?

Süt Ürünleri: Fazla süt tüketimi, östrojen üretiminde artışa neden olur, sperm üretimini etkiler.

Et Ürünleri: Tam olarak kanıtlanmamasına rağmen et ve işlenmiş et ürünleri erkekte üremeyi etkileyebilir. Fazla tüketildiği taktirde sperm kalitesini düşürür.

Şeker Ürünleri: Aşırı şeker tüketimi ve obezite insülin direnci yoluyla sperm kalitesini düşürür.

DESTEK İLAÇLAR FAYDALI OLUR MU?

Destek ilaç kullanımı asla doğru gıdalarla beslenmenin yerini tutmaz.

Yapılan çalışmalar, antioksidan ilaç kullanımının sperm sayısı, morfolojisi ve hareketinde pozitif etkisinin olduğunu göstermiştir.

Vitamin C, E ve CoQ10 kısır erkeklerde sperm üretimini düzeltmektedir. Kaliteli sperm üretimi olan erkeklerin sperm sıvısında CoQ10 miktarı normalin üzerinde bulunmuştur.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 00:21
YORUM EKLE