Alexa

Sünnette En İdeal Yaş Nedir?

Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Sözübir, erken yaşlarda çocuklara yapılan sünnetin avantaşlarına dikkat çeken Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Sözübir sünnetle ilgili merak edilenleri anlattı.

Sünnette En İdeal Yaş Nedir?

18 ay öncesinde çocuklar bilinçsiz dönemde olduğu için hiçbir şekilde yapılan operasyonu hatırlamadıklarını belirten Sözübir,"Biz çocuk cerrahları ve çocuk ürologları ameliyat için en çok bu dönemi tercih ediyoruz." dedi.

"Özellikle 2 buçuk 4 buçuk yaş arasında sünnetten kesinlikle uzak durmak gerekir. "

Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Sözübir, 18 aydan önce sünnet düşünülüyorsa yeni doğan dönemi kesinlikle tercih edilmesi gerektiğini, 6 yaş ve üzeri ise bilinçli dönem olduğunu ve çocuk kabul etse de etmese de, korksa da korkmasa da sünnetin ne olduğunu anlayabileceği bir dönem olduğunu vurgulayarak, "Özellikle 2 buçuk 4 buçuk yaş arasında sünnetten kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu yarı bilinçli dönemdir. Çocuk bazı şeyleri hatırlar ama neyin neden yapıldığını hatırlamaz. Ne olduğunu bilmediği ve paylaşmadığı için ileride birçok psikolojik kökenli cinsel probleme neden olabilir. Ayrıca sünnet tam teşekküllü, çocuğa her türlü acil müdahalenin yapılabildiği hastanelerde yapılmalıdır." dedi.

"Bilmiyorlarsa konuşmasınlar."

Sünnetten önce nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunada dikkat çeken Prof. Dr. Sözübir, "Çocuğa sünnetten bahsedilmeli. Sünnetin ne olduğu anlatılmalı. Aileler şimdiki çocukların bizden dönem olarak 2-3 yaş ileride olduklarını unutmasınlar. TV, internet, gazete vs derken çok hızlı gelişiyorlar. Hiçbir şekilde yalan söylenmemeli. Fotoğraf çekilecek, orana pansuman yapılacak vs. şeyler demesinler. Bilmiyorlarsa konuşmasınlar. “Ben bilmiyorum ama doktor anlatacak sana” desinler ama hiçbir şekilde yalan söylemesinler. Yeni nesil her şeyin farkında ve böyle yaptıkça gülüyorlar sizlere… Sünnet öncesi hazırlıkta doktor görüşmesi mutlaka yapılmalıdır. Doktor da çocukla birebir görüşülmeli, göz ve gerekirse el teması kurmalıdır." dedi.

Cerrahi mi, lazer mi?

Sünnet ameliyatında teknik klasik cerrahi olması gerektiğini belirten Sözübir, "Aletle yapılanı, lazer kullanılan sünnetleri önermiyoruz. Herhangi bir sorun çıktığında geri dönüşü olmayan işlemler bunlar. Bu bağlamda bizim için klasik metot her zaman en güvenilir olandır." dedi.

Erken sünnetin avantajları nedir?

-Bebeğe anestezi verilmiyor. Çan yöntemi ile yapıldığından kesme-dikme olmaması için ve yeni doğan bebekte yara iyileşmesi daha hızlı daha estetik görünüyor.

-Bebek hiçbir şey hatırlamıyor; hiçbir şekilde psikolojik problem yaratmıyor.

İdeal zamanı nedir?

Bebeğin 5-21 günlük olduğu dönem ideal bir zaman olduğunu kaydeden Prof. Dr. Selami Sözübir, "Çünkü bebek ödemle doğar. Ödemi vücudundan atıp, derisinin normal haline dönmesi lazım. İkincisi; bebek bir anomaliye sahip olabilir. Özellikle boşaltımla ilgili anomaliler doğumdan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Bu yüzden tam sağlıklı olduğunun anlaşılması için 5 gün geçmesinde yarar var. Üçüncüsü ise; anne bebeği tanımalı ve bebek çevre ile uyumunu sağlamalı. Anne bebeğinin neye ağladığını, ne zaman mutlu ya da mutsuz olduğunu az çok anlamalı ki başka nedenlerden kaynaklı ağlamaların sünnetten olduğunu düşünmesin."

Hangi durumlarda yeni doğan sünneti yapılamaz?

"Üç durumda yeni doğan sünneti yapılmaz: Birincisi; 2500 gramın altındaki bebeklerin biraz daha büyümesini beklemek gerekir. İkincisi; doğuştan kan hastalığı olabilir. Kanama, pıhtılaşma zamanlarına baktırmak gerekir. Üçüncüsü; bebek bir çocuk cerrahi ya da uzman çocuk doktoru tarafından muayene edilmeli ki ileride sünnet derisini kullanmayı gerektirecek bir anomali varsa yeni doğan döneminde sünnet yapılmaması gerektiği bilinebilsin."

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 01:58
YORUM EKLE