Alexa

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi sayısı her geçen gün artıyor. Daha çok erkeklerde görülen uyku apnesi nedir? Uzm. Dr. Adem Dirican, uyku apnesinin tedavisini anlattı ve uyku testi hakkında bilgi verdi.

Uyku Apnesi Nedir?

Erkeklerin yüzde 50’si, kadınların yüzde 25’i ve çocukların yüzde 10’unda görülen uyku apnesinin, çoğu zaman teşhis edilemediği için birçok sağlık sorununa da neden olduğu belirtildi. Peki uyku apnesi nedir, hangi önlemlerin alınması gerekir? konuyla ilgili Uzm. Dr. Adem Dirican, uyku apnesinin tedavisini anlattı ve uyku testi hakkında bilgi verdi.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan birisidir. Uykuda solunumun durması olarak ifade edilen uyku apnesi, Uyku esnasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi anlamına geliyor. uyku apnesi gece boyunca tekrarlayabilmektedir. Boğazdaki kasların, havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesiyle ortaya çıkan uyku apnesi, kişinin yaşam kalitesini düşürerek günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Horlama, solunum durması ve yorgunluk gibi belirtiler söz konusu ise kişinin kaliteli bir uyku düzeninin bulunduğu söylenemez. 

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Olur?

Uyku testi yapılması hastalığın teşhisi ve tedavisinde önemli bir aşamadır. Test, bir gece boyunca beyin aktivitesinin ve solunumsal olayların kaydedilmesiyle yapılmaktadır. Uyku sırasında beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyeleri ölçülmektedir. Bu işlem sonucunda uyku apnesinin söz konusu olup olmadığı ve eğer varsa ne derece de şiddetli olduğu ortaya çıkar. Uyku testinin sonucuna göre de tedavi hastaya uygun bir şekilde planlanır” dedi.

Kadınlara Oranla Erkeklerde Daha Çok Görülüyor

Erkeklerin yüzde 50’si, kadınların yüzde 25’i ve çocukların yüzde 10’unda görülen uyku apnesinin, çoğu zaman teşhis edilemediği için birçok sağlık sorununa da neden olduğunu belirten Uzm. Dr. Adem Dirican şu uyarılarda bulundu: “Uyku apnesi tedavi edilmezse, yüksek tansiyon, kalp büyümesi, kalp atımında düzensizlik, ani kalp durması, uykuda ani ölüm, sık idrara çıkma, uykuda aşırı terleme, uykusuzluk, huzursuz uyku, diş gıcırdatması, diş eti ve çene problemleri, aşırı ve hızlı kilo alma, konsantrasyon güçlüğü, aşırı sinirlilik, depresyon ve davranış bozukluğu, cinsel isteksizlik, yetersizlik, sabah baş ağrısı ve ağız kuruluğu, mide yanması, insülin direnci ve diyabet, çocuklarda hiperaktivite, felç ve kalp krizi gibi durumlar görülebilir. Hastaya özel tedavi ile uyku apnesinin etkisini azaltabilmek için risk faktörleri arasında yer alan aşırı kilonun kontrol altına alınması gereklidir. Ayrıca solunum yollarını olumsuz etkileyen sigara ve alkol tüketimi de sonlandırılmalıdır.” 
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 17:48
YORUM EKLE