Alexa
banner314

Uzmanlar uyardı! Kurban eti 3 ayda tüketilmeli!

Bayramda dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.

Uzmanlar uyardı! Kurban eti 3 ayda tüketilmeli!
banner327
 Bayramda dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.

Bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazı şeker, çikolata ve tatlı ikramlarının aşırı tüketilmesinin sakıncalarına değinen uzmanlar, ’Etin yanında mutlaka salata ve sebze yenilmelidir’diyor. Günlük beslenme alışkanlıklarımızın bayramlarda değiştiğini belirten Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi beslenme uzmanı Gizem Köse, beslenme düzenindeki bu değişikliklerin dikkate alınmaması halinde kişide hazımsızlık, bulantı, kabızlık, mide ağrısı, kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirterek bayramda sık sık ve azar azar beslenmenin daha doğru olacağını hatırlattı.

Dinlendirin...

Kurbanlık hayvanın alınması ve kesimden sonra etlerin sağlıklı bir şekilde depolanmasına ilişkin de uyarılarda bulunan Köse, şu önerilerde bulundu: Kurbanlık hayvan satın alınmadan önce mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. İlk 24 saat ölüm katılığı (rigormortis) denilen durum ortaya çıkar. Bu yüzden et dinlendirilmeli ve bir gün sonra tüketilmelidir. Aksi halde sindirim problemleri ve pişme zorluğu ile karşılaşılabilir. Köse, etin saklanma koşullarının da çok önemli olduğunu belirterek ’Kırmızı et, proteinden zengin olduğundan çabuk bozulma riski vardır. Bu yüzden saklama koşullarına özen gösterilmelidir. Buzdolabı poşetinde en fazla 3 gün, buzlukta -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanmalıdır. Et küçük parçalarda birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kâğıda sarılarak derin dondurucuda saklanmalıdır’ dedi. Kırmızı ette kendiliğinden doymuş yağ bulunduğunu vurgulayan Köse, kalp-damar, hipertansiyon hastalarına da şu uyarılarda bulundu: ’Kırmızı et kendiliğinden görünmez doymuş yağ içermektedir. Dışındaki beyaz yağ katmanı görünür yağdır, kolesterol oranı yüksek olan bu yağları mutlaka ayırın. Özellikle kalp-damar, hipertansiyon ve kan yağ yüksekliği olan kişiler et tüketiminde görünür yağlardan uzak durmalıdır. Etli sebze ve kurubaklagil yemeklerine yağ konulmamalıdır.’

Köse, ’Bayramlarda mangalda pişirme yöntemi sıklıkla kullanılır. Etin ateşe yakın olması hem kanserojen öge oluşumuna neden olur hem de A B1 B12 ve folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Etin ateşten 15cm kadar uzakta pişirilmesi gerekmektedir” dedi.

Sebzeyi ihmal etmeyin
Etle birlikte sebzenin de mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Köse, ’Kurban Bayramı’nda et tüketimi sebebiyle sebze tüketimi azalır. Hâlbuki etin içerisindeki protein ve demirden faydalanmamız için mutlaka yanında yeşillikli sebze ya da salata tüketimi olmalıdır. Demir emiliminde C vitamini yardımcıdır.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 02:15
YORUM EKLE

banner307

banner325