Yaşlanmayın, Yaş Alın!

Kıymetli Doktorumuz ile uzayan ömür ve metropol yaşamın Kalp sağlığına etkilerini konuştuk. Keyifli okumalar.

Sağlık 16.02.2021, 18:20 16.02.2021, 19:37
Yaşlanmayın, Yaş Alın!

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk teknoloji, ekstrem doğa sporları ve sağlıklı beslenme konularında mesleki yetkinliği ve kişisel araştırmalarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Kıymetli Doktorumuz ile uzayan ömür ve metropol yaşamın Kalp sağlığına etkilerini konuştuk. Keyifli okumalar.

“ Kalp, günde yaklaşık 100.000 kez atan inanılmaz bir kastır. Esasen vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm kanı sağlamak için kan basıncını, akışını ve hacmini ayarlayabilen karmaşık bir pompadır. Kalbiniz ne yaptığınıza ve vücudunuzun durumuna sürekli olarak uyum sağlıyor. Yaşlandıkça, kalbiniz vücudun ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Bu ayarlamalar, kalbi hastalığa ve diğer sorunlara karşı daha savunmasız bırakan değişimlere neden olur

YAŞLANAN KALP

Yaşlanma; kalp ve kan damarlarında değişikliklere neden olabilir. Örneğin, yaşlandıkça kalbiniz fiziksel aktivite veya stres zamanlarında gençken olduğu kadar hızlı atamaz. Yaşla birlikte meydana gelen değişiklikler kişinin kalp hastalığı riskini artırabilir. Kalp hastalığının önemli bir nedeni uzun yıllar boyunca arter duvarlarında yağ birikimidir. Neyse ki hastalık, riskinizi, azaltmak veya muhtemelen önlemek Ya da tersine çevirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Kalp hastalığı önde gelen bir ölüm nedenidir. Yaşlandıkça, kalbimiz tıkanmış arterleri daha fazla çalışarak ve kan basıncını yükselterek telafi eder. Bu değişiklikler kalbi riske sokar ve yaşam kalitemizi etkiler:

  • 65-74 yaş arası insanlar için ölümlerin yüzde 40'ı kalp hastalığından kaynaklanmaktadır (80 yaş üstü için yüzde 60).
  • 20 ila 80 yaşları arasında, vücudun güçlü egzersiz kapasitesinde yüzde 50'lik bir düşüş var.
  • 20'li yaşlarınızda, maksimum kalp atış hızı dakikada 180 ila 200 atım arasındadır, ancak yaşlandıkça düşer. 80 yaşındakiler için ortalama maksimum kalp atış hızı 145'tir.
  • 20 yaşındaki bir kalbin kalbin dinlenme kapasitesinin 3,5 ila 4 katı kadar çıkabiliyor. 80 yaşında bir çocuk 2 kez dinlenme kapasitesine sahip olabilir.

Yüksek kan basıncı ve ilerleyen yaş da dahil olmak üzere diğer risk faktörleri, ateroskleroz gelişme riskini artırır

Elektrik sisteminde aritmilere (hızlı, yavaşlanmış veya düzensiz kalp atışı) ve/veya kalp pili ihtiyacına yol açabilen yaşa bağlı değişiklikler.... Vanalar-tek yönlü, kapı gibi açık ve kalbinizin odaları arasındaki kan akışını kontrol eden yakın parçalar- kalın ve sert hale gelebilir. Sert kapaklar kalpten kan akışını sınırlayabilir ve sızdırabilir, her ikisi de akciğerlerde veya vücutta sıvı birikmesine neden olabilir (bacaklar, ayaklar ve karın).

-Kalbinizin odalarının boyutu büyüyebilir. Kalp duvarı kalınlaşır, böylece bir odanın tutabileceği kan miktarı artan genel kalp büyüklüğüne rağmen azalabilir. Kalp daha yavaş dolabilir. Uzun süreli hipertansiyon atriyal fibrilasyon riskini artırabilir kalp duvarının artan kalınlığı ana nedenidir, yaşlı insanlarda ortak bir kalp ritim sorunu.

-Artan yaş ile, insanlar tuza karşı daha duyarlı hale gelir / veya ayak bileği veya ayak şişmesinde artışa neden olabilir (ödem)

YAŞLANAN ARTERLER

Arterler, oksijen bakımından zengin kanı vücuda iletir. Yaşlandıkça, arterlerimiz daha sert ve daha az esnek hale gelir. Bu kan basıncımızın artmasına neden olur. Kalp, daha sert pompalayarak ve valflerinin zamanlamasını değiştirerek kan basıncındaki artışa ayarlanmalıdır. Bu ayarlamalar kalbi daha savunmasız bırakır. Kalbinizde genç kalmak için arterlerinizi şu yollarla koruyun:

  • Egzersiz
  • Kan basıncınızı kontrol etme
  • Kolesterolünüzü izlemek

SOL VENTRİKÜLÜN KALINLAŞMASI

Araştırmalar, kalbin sol ventrikül duvarının yaşla birlikte kalınlaştığını ortaya çıkardı. Bu kalınlaşma kalbin daha güçlü pompalamasına izin verir. Kan damarlarımız yaşlandıkça, daralırlar ve kan basıncının artmasına neden olurlar. Kalp, güçlenerek ve daha fazla güçle pompalayarak bunu telafi eder.
Mitral kapak, yaşlanma ile daha yavaş kapanır. Bunun nedeni sol ventrikülden kan akış hızının daha yavaş gevşemesiyle azalmasıdır. Yaşla birlikte kalınlaştığı için daha yavaş rahatlar Kalp yaşlandıkça, beyinden gelen kimyasal mesajlara hızla cevap veremez hale gelir. Araştırmacılar, kalbin neden hızlanıp artan aktiviteye uyum sağlamak için mesajlara bu kadar hızlı tepki vermediğini tam olarak bilmiyorlar. Sonuç olarak vücut eskisi kadar uzun veya yoğun egzersiz yapamaz. Bu, nefes darlığı, oksijen bakımından zengin kanın vücutta yeterince hızlı hareket etmediğinin bir işareti olarak ortaya çıkar, çünkü akciğerler daha fazla oksijenle nefes almaya çalışıyor.

Düzenli kontrol, sağlıklı yaşam tarzıyla yaşlanmayın, yaş alın. “

Yorumlar (0)