Alexa

"Zehirlenen ya da öldürülen hiçbir sokak köpeği yoktur."

Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Habib Muruz, Ayvacık Belediyesi’nde görevi Veteriner Hekim Refaatin Şencan’a yönelik “sokak köpeklerini kapalı kasa bir araca toplayarak zehirlediği” yönündeki haberlere cevap verdi.

"Zehirlenen ya da öldürülen hiçbir sokak köpeği yoktur."

Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Habib Muruz tarafından yapılan açıklamada “sokak köpeklerini kapalı kasa bir araca toplayarak zehirlediği” yönündeki haberleri değerlendirerek, bu haberlerin yalan ve iftira olduğunu söyledi.

Muruz, “Öncelikle meslektaşımızı hedef alan yanlış bilgi ve suçlamalar ile adeta hedef tahtası haline getirilmesini üzüntüyle takip etmekteyiz” diyerek şöyle devam etti; “Söz konusu olayda Samsun Büyükşehir Belediyesine ait geçici barınma merkezine nakletmek için iki ayrı noktada 3 adet sokak köpeği tespit edilmiştir.

"Ortada zehirlenen ya da öldürülen hiçbir sokak köpeği yoktur."

Öncelikle bir köpek doğal yolla yakalanamayınca uyuşturularak yakalanmıştır. Yakalanan bu köpekte uyuşturmanın etkisi ile şekillenebilecek kusmaya karşı altına naylon poşet serilerek patpat diye tabir edilen aracın kasasına yerleştirilmiş ve uyanıncaya kadar bu halde bırakılmıştır. Takiben diğer noktaya gidilerek 2 köpek doğal yolla yakalanıp nakil aracına alınmıştır. Tekrar aynı noktaya gelindiğinde ise uyutulmuş köpeğin naylon poşet içine konduğu ve ağzının kapatıldığı görülmüştür. Çekilen video görüntülerinden de bu durum açıkça görülmektedir. Bu eylem, bu yönüyle meslektaşımızı hedef alan planlı bir tezgah olduğu açıktır. Ortada zehirlenen ya da öldürülen hiçbir sokak köpeği yoktur." dedi.

Veteriner hekimleri yıpratan bu yayınlara rağmen mesleki kurallara bağlı olarak veteriner hekim meslektaşlarının görev ve sorumluluklarının bilinci içinde gayretli çalışmaları artarak devam edeceğini belirten Habib Muruz, "bu açıklama ile bir kez daha bildiririz. Ortaya konulan asılsız suçlamaları hiçbir şekilde tasvip etmeyip, kınadığımızı belirtmek isterim." dedi.

YORUM EKLE