Yandex Metrika

AKP’nin Samsun’da Erken Seçim Stratejisi

Samsun AKP listesi irdelenirse, liste kıl payı kaybedilen 6. vekillik üzerine kurgulanmıştır. Daha ötesi düşünülmemiştir.

AKP’nin Samsun’da Erken Seçim Stratejisi
21 Eylül 2015 Pazartesi 18:41

Bilindiği üzere 7 Haziran 2015 seçiminde hiçbir parti çoğunluğu elde edememiş ve seçimden sonra yaşanan süreç neticesinde, hükümetin kurulamaması nedeniyle, 1 Kasım 2015 tarihinde, Cumhurbaşkanınca anayasa gereği çok tartışılan erken seçim kararı alınmıştır.

1 Kasım 2015 seçimlerine gidilirken, genelde muhalefet 7 Haziran 2015 listelerindeki, seçilen milletvekillerinin yerlerini korurken, 14 yıldır iktidarı elinde tutan AKP nerdeyse, tüm listelerinde revizyona gitmiş, özellikle güneydoğuda listeleri sil baştan değiştirmiş, oluşan yeni konjonktürde, Samsun özellinde de liste de bir takım değişikliklere gitmiştir.

Kabaca Samsun listesini irdelersek, Samsunda Bakan A. Çağatay KILIÇ listedeki 1. sıradaki yerini korurken, özellikle 2, 3 ve 4 sıralar yer değiştirmiş, 5. sıra yerini korumuş, 6. sıra listeye yeni girmiş, 7, 8 ve 9. sıraların ise pratikte seçilme şansı olmadığı için iş bu yazının konusu dışında tutulmuştur.

Samsun AKP listeleri 1. sıradan 6. sıraya kadar irdelenirse;

AKP 1. Sıra adayı A. Çağatay Kılıç

AKP’nin en genç milletvekili ve bakanlarından biridir. Almanya doğumludur. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın özel kaleminde bulunmuştur. Ailesi CHP kökenlidir. Dedesi rahmetli İlyas KILIÇ, Samsun CHP milletvekilidir. Samsun kamuoyunda siyasete girmeden önce tanınmamaktadır. Kamuoyunun Bakan KILIÇ’la ilgili siyasete girmeden önce tek algısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayip ERDOĞAN’ın, Başbakanlığı döneminde, yaptığı yurt dışı seyahatinde, şu anki sayın Bakan’ın sırtında kameralarının ortasında not almasıydı. (o tarihte sayın bakan başbakanlık özel kalemdeydi) Dolayısıyla sayın KILIÇ’ın gerek kamuoyunda, gerekse AKP tabanında, şahsına özel bir karşılığı bulunmamakta, genel AKP politikaları çerçevesinde, bakan olması ve Cumhurbaşkanına yakınlığıyla liste başında bulunmaktadır. 7 Haziran 2015 tarihindeki listedeki yerini korumuştur.

AKP 2. Sıra adayı Çiğdem KARAARSLAN

AKP’nin genç kadrolarındandır. 7 Haziranda yapılan listede 4. sırada bulunmaktaydı. 1 Kasımdaki listede ise, 2. sıraya yükselmiştir. Samsun kamuoyunda tanınmamaktadır. Samsunla bağlantısı annesinin Alaçamlı olmasıyla irtibatlandırılmaktadır. Alaçam Yakakent bölgesini temsil ettiği iddiası olmakla birlikte, ne Alaçamda ne Yakakent’e kamuoyu nezdinde karşılığı bulunmamaktadır. AKP’nin genel merkez kadın kollarında çalışmıştır. Bu sebeple Recep Tayyip ERDOĞAN’la teşviki mesaisi bulunmaktadır. Ayrıca kendisinin, eşiyle birlikte kurduğu şirketin, Gençlik ve Spor Bakanlığın’ın spor tesisleri ihalesinin mimar ve mütahitliğini yaptığı kamuoyunda rivayet edilmektedir. Kendisinin 7 Haziranda 4. sırada bulunması, en son yapılan AKP Kongresinde, AKP Genel Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alması sonrasında, listenin 2. sırasına yükselmesi şaşkınlıkla karşılanmıştır. Şöyle ki; 7 Haziran sonuçları itibarıyla, AKP listenin 4. sırasındaki milletvekilini rahatlıkla çıkartabilmektedir, ancak kendisinin listenin 2. sıraya alınması bu konuda tereddütlere yol açmış, Samsunda AKP’nin 4. sırasının bile seçilmesinin riske girdiği yorumlarına sebep olmuştur. Kendisinin 2. sıraya alınması AKP’nin 1 Kasımdaki seçimlerinde Samsunda zorlanacağı algısını oluşturmuş, bu amaçla kendisinin seçilmesi için garanti bir sıraya yükseltildiği dile getirilmeye başlanmıştır.

AKP 3. Sıra adayı Ahmet DEMİRCAN,

Milli Görüş geleneğinden gelmektedir. Necmetin ERBAKAN’ın başbakanlığındaki, hükümette bakanlık yapmıştır. Tekkeköylü olmakla birlikte, Bafrada uzun yıllar hekimlik ve Bafra Devlet Hastanesinde yöneticilik yapmıştır. Numan KURTULMUŞ’un HAS Partisinde politika yapmış, partinin AKP’ne katılmasıyla birlikte AKP’ye geçmiştir. Numan KURTULMUŞ kontenjanından listede olduğu belirtilmektedir. 7 Hazirandaki seçimde 2. sıradayken, 1 Hazirandaki seçimde 3. sıraya inmiştir. Kendisinin listede Bafra ve Tekekköy’ün temsilcisi olduğu kamuoyunda oluşmuştur.

AKP 4. sıra adayı Fuat KÖKTAŞ

Milli Görüş geleneğinden gelmektedir. Uzun yıllar Samsunda Milli Gençlik Vakfı ve Refah Partisi teşkilatlarında çalışmış, daha sonra Samsun AKP’de uzun süre, (yaklaşık 7 yıl) il başkanlığı yapmıştır. Çarşamba ve merkezin adayı olarak kamuoyuna lanse edilmiştir. Samsunda listenin en çok tanınırlığı bulunan, AKP teşkilatını tanıyan, AKP’nin tabanından gelen bir politikacıdır. Klasik AKP tabanının temsilcisidir. 7 Hazirandaki listede 3. sıradaydı. 1 Kasımdaki listede 4. sıraya inmesi şaşkınlıkla karşılanmıştır. AKP’nin tabana yakın isimlerinin çok daha fazla çalışması için, alt sıraya indirdiği, seçilmesi riskli gördüğü yerlere, tabanın çalışması için tabana yakın isimleri koyduğu yorumlarına sebep olmuştur.

AKP 5. sıra adayı Hasan Basri KURT

AKP’nin genç kadrolarındandır. İmam Hatip Lisesi mezunudur. Babası Mehmet KURT bir dönem AKP Samsun milletvekilliği yapmıştır. İBB yönetici olarak çalışmıştır. Bilal Erdoğan’ın sınıf arkadaşı olduğu konuşulmaktadır. AKP’nin Kavak bölgesi adayı olduğu iddiası kamuoyunda oluşmuştur. 7 Hazirandaki listede yerini koruyan bir adaydır. Aynı zamanda AKP’nin en fazla tepki çeken adayıdır. 7 Haziran seçimlerinde AKP, Kavak bölgesinde en fazla oy kaybını yaşamıştır. AKP teşkilatı Kavaktaki oy kaybının sorumlusu olarak kendisini görmesine ve listedeki en zayıf halka görülmesine rağmen, listeden çıkarılmasını beklerken, listede yerini koruması, AKP tabanında şaşkınlıkla karşılanmıştır.

AKP 6. sıra adayı Orhan KIRCALI

Bafra’da avukatlık yapmaktadır. İmam Hatip lisesi mezunudur. Klasik AKP tabanından gelmektedir. Listeden çıkarılan Kamuran ÖZDEN’in yerine, listeye konulmuştur. AKP teşkilatı kendisinin Bafra’yı temsilen listeye girdiğini, listedeki Bafra adayının eksik olduğu algısıyla, listeye takviye olduğunu iddia etmektedir. Ancak listedeki Ahmet DEMİRCAN’ın da Bafra’ya yakın olması düşünüldüğünde teşkilatın bu görüşünün havada kaldığı görülmektedir. 1 Kasım akşamı listeye etkisi daha net görülecektir.

Bu arada listeye giremeyen ya da listedeki sırasını beğenmeyip girmeyen Kamuran ÖZDEN’e değinmek gerekmektedir. Kendisi AKP’nin gözde bürokratları arasındadır. 2011 ve 7 Haziran seçimlerinde kıl payı, vekilliği kaçırmıştır. Terme Bölgesinin adayı olarak kamuoyunda lanse edilmiştir. 7 Haziran seçimlerinde gerçekten Terme Çarşamba ve Asarcık bölgelerinde taban tarafından benimsenmiş, çok çalışmasına rağmen seçilememiştir. Listede olmaması taban tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır. Taban tarafından sevilmektedir. Samsun AKP tabanı Kamuran ÖZDEN’e haksızlık yapıldığı kanaatini taşımaktadır.

Samsun AKP listesi irdelenirse, liste kıl payı kaybedilen 6. vekillik üzerine kurgulanmıştır. Daha ötesi düşünülmemiştir. Bu da AKP’nin Samsunda hedef küçülttüğünü yada rakiplerinin üstünlüğünü kabul ettiğini göstermektedir. AKP 2011’de Samsunda 460 bin oy almış, 7 Haziranda ise 407 bine düşmüş ve 1 vekili Samsun’da kıl payı kaybetmiştir. Yeni listede kaybedilen 60 bin oyun nasıl telafi edileceği merak konusudur. Yine Samsunun batısından Bafra’dan listede 2 vekil adayı bulunurken, Samsunun doğusundan seçilebilecek yerde, özellikle Terme’den kimse bulunmaması listenin zafiyeti olarak görülmektedir.

Diğer yandan tüm Türkiye’deki AKP listeleri incelendiğinde bunun Samsuna da yansımaları bulunduğu tartışmasızdır. Türkiye’deki AKP listeleri incelendiğinde listedeki garanti görülen yerlere Recep Tayyip ERDOĞAN’a kayıtsız şartsız biat etmiş ve çok yakınındaki isimler tarafından doldurulduğu görülmektedir. Bunun Samsun’daki yansıması listedeki geçen sefer 4. sıra adayının 2. sıraya çekilmesidir.

Yine Türkiye genelinde listenin genelinde küçük yerler haricinde, listedeki garanti yerlere, AKP tabanına uzak adayların yerleştirildiği, özellikle imam hatip, ilahiyat kökenli ve AKP tabanından gelen adayların, listenin riskli görülen yerlere ve alt sıralarına yerleştirildiği görülmektedir. Samsundaki liste sıralamasında bu çok rahat ve bariz bir şekilde görülmektedir.

Bazı yerlerde ise AKP’le ilgisi olmayan (Tuğrul TÜRKEŞ vb..) devşirme adayların konulduğu göze çarpmaktadır. Yine kamuoyunda tepki çeken bazı adayların (Uğur Işılak, Abdurrahim Boynukalın vb..) liste dışı kalmıştır.

Türkiye’nin genelindeki listeyse, AKP’nin iddia ettiği muhafazakar demokratlık kavramından uzaklaşarak, daha çok liberal, pragmatist, lümpen, laik hatta Kemalist tabana doğru kaydığını göstermektedir.

Bu durum AKP tabanında rahatsızlık meydana getirmekte, fakat hiç kimse rahatsızlıklarını yüksek sesle dile getirememektedir. Her ne kadar AKP üst yönetimi fabrika ayarlarına dönüldüğünü iddia etsede, liste tam tersini göstermektedir.

Tüm bu olgular üst üste konulduğunda AKP yönetiminin panik atak bir şekilde hareket ettiği, 7 Hazirandaki rahatlığının bulunmadığı, çok rahat ifade edilebilir. Yine toptancı zihniyetle hareket ederek, sırf birilerinin listede bulunmasıyla çok daha rahat oy alınacağı mantığıyla, hareket ettiğini göstermektedir. Tüm bu süreçin, AKP’de oluşan kan kaybını durdurup durdurmayacağı , toplumda nasıl yankı bulacağı ise, 1 Kasım akşamı görülecektir.

Kapsamhaber/Haber Analiz
 

AKP’nin Samsun’da Erken Seçim Stratejisi Başlıklı Haber Samsun Haberleri Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Samsun'daki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Samsun Haberleri İçin Samsun Haberleri Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.