Alexa

Atakum Belediyesi Ne Zaman Kuruldu? (Atakum Tarihi)

Samsun'un Atakum ilçesi sürekli ve hızlı bir şekilde gelişen bir kent. Karadeniz'in incisi Samsun'un ilçesi Atakum'da son yıllarda yapılan büyük atılımlarla gelen değişim Atakum'da Samsun'un incisi haline getirdi. Peki, Atakum'un tarihi nedir? Atakum Belediyesi ne zaman kuruldu?

Atakum Belediyesi Ne Zaman Kuruldu? (Atakum Tarihi)

Samsun'un bir ilçesi olan Atakum, son yallarda yapılan çalışmalarla birlikte Karadeniz Bölgesi'nin en hızlı değişimi Atakum'da meydana geldi.  Samsun'un Avrupası haline gelen Atakum ilçesinde bundan sonra da vaadedilen projelerle Türkiye'nin incisi haline geleceği muhakkak. İnsanlar merak ediyor, Atakum (Matosyon) tarihi nedir, Atakum ne zaman ilçe olmuştur? Atakum'un bu kadar hızlı büyümesinin altında yatan nedir? Atakum'un büyümesinde Belediye başkanlarının emeği, katkısı, çalışkanlıkları ne kadar etkili olmuştur? Atakum Belediyesinin son beş yılda uyguladığı projeler Atakum'un gelişmesinde, dikkatleri üzerine çekmesinde, Vatandaşların ilgisini çeken bir cazibe merkezi haline gelmesinde ne kadar etkili olmuştur? Belediye Başkanlarının teknik adam olması tek başına etkili olmuş mudur? Atakum Belediyesi Başkanı İshak Taşçı'nın göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği projelerin Atakum'un büyümesinde, gelişmesinde, cazibe haline gelen bir ilçe olmasında ne kadar faydalı olmuştur? Başkan İshak Taşçı bunda sonrası için vaadettiği projeleri gerçekleştirebilecek mi? Yaklaşan 31 Mart 2019 seçimlerinde mevcut başkan kazanamadığı taktirde vaadedilen projeler ne kadar başarılı olabilecektir? bu ve benzeri sorular hem atakumlular hem de Samsunlular tarafından soruluyor ve bu sorulara cevap aranıyor?

Atakum Tarihi

Samsun'un Atakum ilçesi en eski kazı bölgesidir. 1071 yılında Malazgirt savaşının ardından bu bölgeye hakim olan ilk Türk Devleti Danişmentliler olmuştur. Rüknettin Süleyman Şah döneminde Samsun ve Atakum Selçuklu Devletinin eline geçti. 1420 yılından sonra ise, Samsun ve Atakum çevresi Osmanlı yönetiminin eline geçmiştir. Sivas Eyaletinin Amasya Sancağına bağlı kaza olarak ismi geçen Samsun ve çevresi kayıtlara göre Canik olarak ifade edilmiştir. Atakum ise merkez kaza sınırları içinde gösterilmiştir. Daha 1900 'lü yılların başlarında Atakum ünlü bir tütün taciri ve üreticisi olan Matossian adlı bir Ermeni’ye ait olduğu bilinir. Atakum, daha sonra halk dilinde Matosyon adını almıştır. Birazdan Atakum'un eski adı matosyon'un hikayesine kısaca göz gezdireceğiz.

İlçenin Adı Ne zaman Değişti? Atakum Belediyesi Ne Zaman Kuruldu? Atakum Ne Zaman İlçe Oldu?

İlçenin adı 1994 yılına kadar Matosyon olarak adlandırılıyordu. 1994 yılında ilk defa Atakum adı ile belediye oldu. 22 Mart 2008 tarih ve 26824 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5747 sayılı Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında bugünkü Atakum meydana geldi. Atakum, Atakent, Kurupelit, Altınkum,   Çatalçam ve Taflan beldelerinin birleşmesi ile “Atakum” adı, 01 Temmuz 2008 tarihinde ilçe olarak kurulmuştur.

Matasyon’un ne demektir? Matasyon adı nereden geliyor?

Matasyon, Atakum’un eski ismidir. Bu bölgenin Mısır asıllı meşhur Ermeni tütün tüccarları Matossian'lara ait olmasından ileri geldiği ifade ediliyor.Bu bölge o zamanlar Matossian'ın bahçesi olarak biliniyordu. Osmanlı döneminde Atakum arazileri Mısırlı Ermenilerden olan Matossian ( Matosyan ) ailesine aitti. Matosyan ya da Mutasyan Çiftliği de tütün tarımında kullanıldığı belirtilir.

Atakum Eski Belediye Başkanı Adem Bektaş

1964 yılında Samsun’ da doğan. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun’ da yapan 1987 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bölümü’nden mezun olan Adem Bektaş, Samsun’ da serbest mimarlık yaptı. 1991-1997 yılları arasında Almanya’da Hophofman Architektur Firmasında Sosyal Konut Yapı Tasarımları Strassenbau A.G. firmasında Kent Tasarımı ve Çevre düzenlemesi alanlarında şantiye yöneticiliği ve 1997 yılından sonra ASA Mimarlık Mühendislik Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı OLDU. AK Parti kurucu üyesi olan AK Parti'de Tanıtım ve Medya’dan Sorumlu İl Başkan yardımcılığı yaptı..

2004 -2009 yıllları arasında AK Parti Atakum Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası. Almanca biliyor. 

Atakum Eski Belediye Başkanı Metin Burma 

Belediyeciliğe 1984 yılında Sosyal Demokrasi Partisi'nden Samsun belediye meclis üyeliğine seçilerek başlayan Metin Burma,1994 yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den Atakum kurucu belde belediye başkanı oldu. 1999 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci kez Atakum belediye başkanı seçildi. 2009'da tekrar CHP'den Atakum belediye başkanı seçildi. 2014 yerel seçimlerinde ise girdiği yerel seçimi kaybetti. Başkanlık koltuğuna Ak Parti'den Aday olan İshak Taşçı oturdu.

İshak Taşçı Kimdir? 

1974 doğumlu olan İshak Taşçı, İlk öğrenimini, Mustafa Kemal İlkokulu, orta öğrenimini Samsun İmam Hatip Lisesi okdu. Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1999'da mezun olan İshak Taşçı, bir taraftan meslek hayatına devam ederkin diğer taraftan aktif olarak siyasetin içerisinde bulundu. Kuruluşundan bu güne Ak Parti'nin içerisinde çeşitli görevlerde yer alan İshak Taşçı, 2002-2003 Samsun AK Parti kurucu Merkez İlçe Yön.Kur. Üyeliği 2003-2006 Samsun AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeliği , 2007-2009 Samsun Müteahhitler Federasyonu Şube Başkan Yardımcılığı, 2005-2009 Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Müh. ve Müt. Grup Başkanlığı, 2009- Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Eksperliği Sosyal ve kültürel aktivitelerin içerisinde yer aldı. İshak Taşçı, evli ve iki çocuk babasıdır.

Atakum Belediyesi Projelerini Bir Bir Hayata Geçiriyor

"Her şey, hayalimizdeki şehir Atakum için" diyen Başkan İshak Taşçı, Türkiye’nin gözünün Atakum İlçesinde olduğunu belirterek son dönemde hayata geçirilen projeler, gerçekleştirilen çalışmalar ve birbirinden önemli yatırımları anlatırken vatandaş gurur duyuyor. Eğitim ve Araştırma Hastanesi Atakum Hizmet Binası, Osmanlı Hamamları, Seyir Tesisleri, Öğrenci Etüt Merkezi, Taflan Sosyal Tesisleri, E-Belediyecilik ve Kent Bilgi Sistemi, Ömer Halisdemir Parkı ve Çay Bahçesi vs. ile Bugüne kadar hayata geçirilen 80’den fazla projeyi sayan Tşçı "Daha güçlü, daha yaşanılabilir, daha mutlu bir Atakum hedefi ile dur durak demeden çalıştıklarını belirtiyor. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:46
YORUM EKLE