Alexa

Başkan Şahin'den Müjde! Yerli ve milli tohum üretimine geçiyoruz

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, "Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. İle Yerli ve milli tohum üretimine, genç nüfusun şehirlere göçü sonucu yetişmiş tarım elemanı ihtiyacını karşılamaya katkı yapmak istiyoruz. " dedi.

Başkan Şahin'den Müjde! Yerli ve milli tohum üretimine geçiyoruz

Şahin, Türkiye’nin en önemli ovalarına sahip olan, tarımın merkezi konumunda olan Samsun için önemli bir müjde vedi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada, “Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. İle Yerli ve milli tohum üretimine, genç nüfusun şehirlere göçü sonucu yetişmiş tarım elemanı ihtiyacını karşılamaya katkı yapmak istiyoruz. Ayrıca Büyükşehir belediyesi olarak 19 Mayıs Üniversitesi – Tarım Müdürlükleri ve ilgili kurumlar ile işbirliği içinde olacağız. Çiftçilerimize, topraklarına uygun mahsulü yetiştirmeleri, daha çok verim alabilmeleri ve bunun yanında başta Samsun olmak üzere ülke ihtiyacına yönelik mahsullerin üretilmesi için planlama çalışmalarına da destek vereceğiz.” dedi.

SAMSUN TARIM MERKEZİDİR

Samsunumuz ovalar şehri olduğunu söyleyen Zihni Şahin, "Samsunumuzun % 18’i ovadır. Bu çok önemli bir potansiyeldir. Türkiye için Samsun olarak tarım merkeziyiz. Bu potansiyelimizi hem daha yüksek kullanmak hem de bekleyen tehlikeleri bertaraf etmek zorundayız. Küresel ısınma büyük bir tehdittir. Buna önlemler almalıyız. Türkiye genelinde tarım toprağı kaybetme oranı yüzde 10 durumundadır. Samsun’da ise bu oran yüzde 18’e yaklaşmıştır. Tarım A.Ş. Bu anlamda da çalışmalar ve büyük katkılar yapacaktır. Tarım A.Ş ile hayvancılık da destelenecektir." dedi.

Büyükşehir belediyesinin bünyesinde bulunan Kırsal kalkınma Daire başkanlığının tarım ve hayvancılık konularında çok önemli destekler ve hizmetler verdiğini belirten Zihni Şahin, "Tarım A.Ş ile Bilimsel çalışmalardan, mahsul stratejisine, tohumdan pazarlamaya kadar bir çalışma içinde olacağız. Üreticilerimizin kazançlarını ikiye çıkartmak, tarım ihracatını artırmak istiyoruz."dedi.

ÇALIŞMALARI BAŞLADI

TARIM A.Ş kuruluş çalışmalarına başladığını, ilk meclis toplantısında hem üretim yapan, hem alım-satım ve stok faaliyetlerini yürütüp aynı zamanda tarımsal işçi istihdam edebilecek kapsamda bir şirket yapısı kurulacağını ifade eden Şahin; "Samsunumuz için hem sanayide hem de tarım alanında daha çok yatırım daha çok üretim ve daha çok istihdam için önemli atılımlar yapacağız. Bacasız sanayi olan Turizm ise Samsunumuz için başka bir hedefimizdir. Samsunumuz 2023 de bir başka güzel olacaktır.” dedi.  

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 00:29
YORUM EKLE