Alexa

Başkan Sarıcaoğlu: Yaşar Doğu Unutulmayacak!

Türkiye'nin gururu olan Yaşar Doğu’nun adını yaşatmak bizim her zaman önceliğimiz olmuştur” ifadelerini kullanan Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Yaşar Doğu'yu unutmayacaklarını söyledi.

Başkan Sarıcaoğlu: Yaşar Doğu Unutulmayacak!

Vefatının 58. yıl dönümünde anılan Türk güreşinin efsanelerinden Yaşar Doğu, vefatının 58. Yılında rahmetle andıklarını belirten Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, ”Ülkece gururumuz olan Yaşar Doğu’nun adını yaşatmak bizim her zaman önceliğimiz olmuştur” dedi.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun vefatının 58. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Sarıcaoğlu, ”Her yıl Milli güreşçimiz adına yaptığımız güreş festivalleri ve çeşitli etkinliklerle hem anıyor hem de adını yaşatıyoruz” şeklinde konuştu.

Yaşar Doğu'nun, Spordaki başarısı yanı sıra ahlakı ile de Türk gençlerine örnek bir kişilik olduğunu dile getiren Başkan Sarıcaoğlu, dünya çapında bir sporcu olan Yaşar Doğu ile ilgili şu mesajı verdi:

 “Hemşehrimiz, gururumuz Türk Güreşinin sembolü Dünya ve Olimpiyat Şampiyonumuz Yaşar Doğu’yu vefatının 58. Yılında rahmetle anıyoruz. Efsane güreşçimizin isminin daima yaşatılması ve gelecek nesillere onun doğru anlatılması için ilçemizde birçok alanda merhum güreşçimizin isminin yaşatılması adına elimizden geleni yapıyoruz. Yine Kültür Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte merhum güreşçimizin büyüdüğü Emirli mahallesindeki evi restore edilerek müze haline dönüştürüldü. Ayrıca yine emirli mahallesine Yaşar Doğu adına güreş alanı yapıldı ve her sene geleneksel olarak burada güreş festivalleri düzenlenmekte. Spordaki başarısı yanı sıra ahlakı ile de Türk gençlerine örnek olan Yaşar Doğu, birçok başarılı sporcuya da hocalık yapmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Milleti'ne, elde ettiği başarılarla unutulmaz yıllar yaşatan büyük güreşçimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi. 

Peki, Yaşar Doğu kimdir? Yaşar Doğu ne zaman yaşadı?

Yaşar Doğui Kimdir?

Yaşar Doğu, 1913 yılında Samsun'un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde dünyaya geldi. Yaşar Doğu, küçük yaşlardaymen 1. Dünya Savaşı'na katılan babasının şehit olması üzerine, dedesinin köyü Emirli'de büyüdü.

Yaşar Doğu, Ankara'da askerliğini yaparken minder güreşine geçti ve daha sonra milli mayoyla elde ettiği şampiyonluklar ve karakteriyle efsaneler arasına girdi.

Doğu, ilk Avrupa şampiyonluğunu ise İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşadı. 1946'da gerçekleştirilen organizasyonda 73 kiloda 6 maça çıkan Doğu, rakiplerini bir bir yenerek Avrupa şampiyonu unvanını elde etti.

Yaşar Doğu, bir yıl sonra bu kez Çekya'nın (Çekoslovakya) başkenti Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini devirdi. Doğu, 73 kiloda hem serbest hem de grekoromen stilde Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

1948 Londra Olimpiyatları'nda yaptığı 5 güreşi de kazanarak altın madalya kazanan Yaşar Doğu, adını efsaneler arasına yazdırdı. 1949 yılında İstanbul'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 1951 Helsinki Dünya Şampiyonası'nda mücadele ederek. şampiyonluk unvanıyla yurda döndü. Güreş Milli Takımı, Yaşar Doğu, Nurettin Zafer, Haydar Zafer, Nasuh Akar, Celal Atik, Ali Yücel, İbrahim Zengin ve Adil Candemir'den oluşmaktaydı.

Türk güreşinin efsane isimlerinden Yaşar Doğu, ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreşin yalnızca birini kaybederken, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü tuşla kazandı.

Yaşar Doğu, Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi sonrası 8 Ocak 1961'de vefat etti. Efsane güreşçinin kabri Ankara Cebeci Askeri Şehitliği'ndedir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 16:48
YORUM EKLE