Alexa

Bu Dünya Sadece Bize Ait Değil

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz 4 Ekim Hayvanları Koruma günü münasebetiyle basın açıklaması yaparak, Bu dünyanın sadece insanlara ait olmadığını belirtti.

Bu Dünya Sadece Bize Ait Değil
CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz 4 Ekim Hayvanları Koruma günü nedeniyle yayınladığı mesajda: "Ekim hayvanları koruma gününde, türler arasındaki barışın mutlak kılındığı bir dünyada yaşama arzumuzu yineliyoruz" dedi.

Başkan Akcagöz'ün basın açıklaması şöyle:


Bu gün, 4 Ekim hayvanları koruma günü. Bu dünyanın sadece insanlara ait olmadığını, bizim dışımızdaki canlılarla da beraber yaşamak zorunda olduğumuzu artık hemen hemen tüm insanlık bilmektedir. Ancak bunun gereğini yerine getirmek noktasında insan olarak büyük eksiklerimiz var. İnsan haklarının hiçe sayıldığı bir ülkede, hayvan hakları mı olur mantığı, bizi ileriye değil geriye götürmektedir. Savunulması gereken, aynı atmosferde beraberce yaşam hakkıdır. 

BU DÜNYA SADECE BİZE AİT DEĞİL

Hayvanların eziyet gördüğü, insan görünce kaçıştığı değil; doğaya uygun olarak tüm canlıların beraberce ve bir arada yaşadıkları bir dünya özlemiyle, hayvanları koruma gününde bu hususlara dikkat çekmek istiyoruz. Bir hayvan, bazen bir insandan daha vefalı olabilir. Japonya'da, ölünceye kadar sadakatle bağlı olduğu sahibini, işe giderken bindiği metro istasyonunun kapısında bekleyen; sahibinin öldüğünü bilmeden bunu 9 yıl boyunca her gün tekrarlayan Hachiko adlı köpeği hatırlayın. Bugün Tokyo metrosunun kapısında bir köpek heykeli vardır. Bu heykel, vefalı köpek Hachiko'nundur. Japonlar, sadakat ve insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Haçiko'nun heykelini dikmekle, hayvanların ne denli duygu dolu canlılar olduğuna dikkat çekmek istemişlerdir.          

4 Ekim hayvanları koruma gününde, türler arasındaki barışın mutlak kılındığı bir dünyada yaşama arzumuzu yineliyoruz. Bu dünya sadece bize ait değil. 

 
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 10:55
YORUM EKLE