Alexa

Çağlayan; Milli Aklın Yolu Birdir

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Kutlu Yol Derneği’nin bu haftaki konuğu Prof. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN, “Sykes – Picot’tan Günümüze Yeni Orta Doğu Arayışı ve Türkiye” konulu konferans verdi.

Çağlayan; Milli Aklın Yolu Birdir

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Kutlu Yol Derneği’nin Genel Başkanı Mustafa KESKİN açılış konuşmasında, “Yolumuz; ‘Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolu’dur. Bu yol; ‘Kutlu Yol’dur. Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi; Biz, bütün Türk Milletinin hizmetkârıyız.” dedi.
 
Kutlu Yol Derneği ‘nin belli aralıklarla düzenlediği Söyleşiye bu haftanın konuşmacısı  olarak Prof. Kaya Tuncer Çağlayan katıldı.


2004 yılında Pentagon tarafından yayınlanan parçalanmış yeni Ortadoğu haritasından bahsettiği konuşmasında önemli açıklamalar yaptı.

ORTADOĞU TÜRK DEVLETLERİ TARAFINDAN ŞEKİLLENDİRİLMİŞ VE YÖNETİLMİŞTİR

Prof. Çağlayan; “Dünyadaki büyük güçlerin ilgi alanına giren Ortadoğu içerdiği petrol ve doğalgaz kaynakları kadar Müslüman bir coğrafya olmasıyla da dikkat çeker. Ortadoğu coğrafyasının son bin yılına bakacak olursak eğer, 900 yılı Türk devletleri tarafından şekillendirilmiş veya yönetilmiştir.
Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Türkler tarafından yönetilen Ortadoğu, Birinci Dünya Savaşı sonunda İngiliz- Fransız yapımı bir Ortadoğu' ya dönüşmüş, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise bölgeye Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Rusya girmiştir. Soğuk savaş sonrasında ise yeni bir Ortadoğu arayışı vardır.

ARAP BAHARI BÖLGEYE KAN VE GÖZ YAŞI GETİRMİŞTİR

Sovyet bloğunun dağılması ile birlikte Rusya'nın etki alanını boşaltması sonucunda Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde yeni bir Orta Doğu arayışıbaşladığını belirten Çağlayan; 2004 yılında Pentagon tarafından yayınlanan parçalanmış yeni Ortadoğu haritası ile bir tartışma başladığını belirtti. Bu haritada dönemin Dışişleri Bakanı C. Rice'ın dediği gibi 22 Ortadoğu Devleti'nin sınırlarının değiştirilme sürecini etiklediğini kaydeden Çağlayan, 2010'da başlayan Arap baharı ile bölgeye demokrasi ve liberal değerleri, serbest pazar ekonomisini getirme iddiasını taşıyan süreç bölge halklarının kan ve gözyaşına boğulmasına sebebiyet verdiğini ifade etti.

TERÖR ÖRGÜTLERİ TÜRKİYE'NİN CANINI YAKMIŞTIR

Türkiye açısından özellikle Suriye ve Irak'taki gelişmeler hayati önem taşıdığına değinen Çağlayan; "Özellikle Suriye ve Irak'ta Arap baharı sonrası meydana gelen iç savaş ve otorite çöküşü Amerika Birleşik Devletleri'nin işgali ile birlikte başlayan süreç Irak’ı bölmüştür. Bu durum Türkiye'nin güney sınırlarını süreklilik arz eden bir terör ve tehdit bölgesine dönüştürmüştür IŞİD ya da DAEŞ ve PKK terörü özellikle Türkiye'nin canını yakmış ve yakmaya devam etmektedir." diye belirtti.

MİLLİ AKLIN YOLU BİRDİR

40 yıllık PKK ile mücadelesinde başarılı olan Türkiye, Önümüzdeki süreçte karşısına çıkan büyütülmüş Kürdistan ve Ermenistan projeleriyle parçalanmak istendiğinin altını çizen Prof Çağlayan; "Bu projelere karşı Türkiye kararlı bir mücadele sürdürmek zorundadır. Bu mücadelesinde özellikle Irak ve Suriye Türkmenleri, aynı zamanda Türkiye'ye dost Arap ve diğer unsurlar üzerinden Türkiye'nin himayesi altında güvenli bölgeler oluşturarak Türkiye kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. ABD yapımı parçalanmış yeni Ortadoğu ABD'nin yeni Amerikan Yüzyıl’ı projesinin merkezinde yer almaktadır. Siyonizm’in büyük İsrail projesi ile örtüşen parçalanmış Ortadoğu sonuçları itibariyle Türkiye'ye ve Türk Milleti'ne büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu sürecin sonunda ya bölünmüş bir Türkiye ya da büyümüş bir Türkiye karşımıza çıkacaktır. Milli Aklın yolu birdir: O da Türkiye'nin bütünlüğünü koruması ve gerekirse güvenliğini sağlamak ve bölgede barışı korumak adına büyümüş bir Türkiye olarak bu süreçte yerini almaktır” diyerek konuşmasını tamamladı."dedi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 20:04
YORUM EKLE

banner325