Alexa

Canik Belediye Başkanı Genç, Canik Atı'na Bindi

İyi bir at binicisi olduğu bilinen Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik Atı'na bindi. Atın Türk kültürünün önemli bir parçası olduğunu söyleyen Genç, Canik Atı'nı tanıtmak istediklerini belirtti.

Canik Belediye Başkanı Genç, Canik Atı'na Bindi

Canik Belediye Başkanı Genç, Dereler Mahallesi'nde Canik Atı'na binerek, Kültürel değerlerin yaşamasını amaçladıklarını ifade etti.

Çevikliği ve kuvveti ile bilinen Canik Atı'nın tanıtımına katkı verdiklerini söyleyen Canik Belediye Başkanı Osman Genç,  iyi bir at binicisi olduğunu bir kez daha gösterdi. Genç, Canik Atı'nı Türkiye ve dünyada tanıtmak istediklerini kaydetti.

Ata olan ilgisinin küçük yaşlardan itibaren olduğunu belirten başkan Genç, "At biliyorsunuz insanın en eski yardımcısıdır. Gerek ulaşım gerekse yük taşımacılığı konusunda at uzun yıllar insanın en önemli varlığı olmuştur ve Türk kültürünün önemli bir parçasıdır. Yine gerek ilçemizde gerekse şehrimizin ve ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen at yarışları da kültürümüzün bir parçası. Dolayısıyla ben de zaman zaman bu kültürel etkinliklerde at binerek, bu faaliyetlerin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyorum" dedi.

GENÇ; CANİK ATI KORUNMALI

Canik Atı'nın korunması gerektiğini dile getiren Osman Genç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adını bizim bölgemizden alan Canik Atı var. Bu atlar Samsun ovalarında sürü olarak tabiatta serbest yetiştirilmektedir. Genellikle doğada sürü halinde dolaşmaktadırlar. Yürüyüşleri rahvan olduğundan eskiden İstanbul arabacıları bu asabi, çevik ve kuvvetli hayvanları tercih ederlerdi. Yükseklikleri 141-145 cm. civandadır. Samsun'un sahil kısımlarında, özellikle Terme civarında bolca bulunur. Özellikle bu atların soylarının ve genetiğinin korunması gerekiyor. Biz de bir nevi bu atların tanıtımı ve devamının korunması için zaman zaman bu tür faaliyetlerde bulunuyorum. Canik atlarının geliştirilip, yaygınlaşması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız" 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 14:21
YORUM EKLE