Alexa
banner314

Canik’te Gelecek Vizyonum’a mola

Canik Belediyesi tarafından öğrencilerin yaşadıkları şehri tanımaları, aynı zamanda vizyonlarını genişletmeleri amacıyla 13 ilçesini kapsayan “Gelecek Vizyonum” projesi bu yıl da tamamlandı.

Canik’te Gelecek Vizyonum’a mola
banner327

Samsun’un merkez dışındaki 13 ilçesini kapsayan ve iki yılda yaklaşık 5 bin öğrenciye ulaşılan projenin bu yıl ki son programı gerçekleştirildi. Samsun’un 4 farklı ilçesinden gelerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezen öğrenciler, daha sonra Canik Kültür Merkezi’nde Başkan Osman Genç’in misafiri oldu.

BİLGİ ÜRETMELİYİZ
Bafra, Vezirköprü, Ladik, Salıpazarı ilçelerinden 150 öğrencinin katıldığı Vizyon Sohbetleri’nde öğrencilere hitaben konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, gençlerden 21. Yüzyılı iyi algılamalarını, yerli ve milli hafızaya sahip olmalarını istedi. Daha önce imparatorlukların yarıştığı dünyada şimdi şehirlerin, hatta şirketlerin yarıştığını ifade eden Başkan Genç, “Bugün hayalin bilgiye, bilginin makinaya dönüştüğü 4. sanayi devrimini yaşıyoruz. Bu nedenle zihin yapımızı da 4. seviyeye çıkarmalıyız. Dolayısıyla güçlü şehir olmak için mutlaka bilgi üretmeliyiz” dedi.

KARİYERDEN ÖNCE MİLLİ RUH
Toplumlarda milli ve manevi değerlerin önemine de vurgu yapan Genç, "Önemli olan kariyer sahibi olurken ihanet içinde bulunmamak, elde ettiği kariyeri insanlara iyilik yolunda kullanabilmektir. Geçmişte kariyerlerinin zirvesine ulaşan nice insanların bu ülkeye hizmet etmesi gerekirken nasıl ihanet ettiklerine hep birlikte şahit olduk. 15 Temmuz’u yapanların çoğu kariyer sahibiydi. Sizlere tavsiyem sizi yetiştiren ve kariyer sahibi yapan içinde yaşadığınız bu cennet vatana her zaman ve her mertebede hizmet etmektir” diye konuştu.

EĞİTİME BÜYÜK YATIRIM 
Eğitime önem veren ve eğitime yatırım yapan toplumların her zaman ileride olduğunu dile getiren başkan Genç, " Bizim düsturumuz; bir yandan şehirleri imar ederken bir yandan da gençliğimize, gençlerimize sahip çıkmaktır. Bu manada Canik Belediyesi olarak, yasal sorumluluğumuzda olmamasına rağmen en büyük yatırımı eğitime yapıyoruz. Çünkü yerel yönetimlerin görevi, bir şehri maddi ve manevi olarak inşa etmektir. İlçemizde 7 olan eğitim yuvası sayısını özellikle arsa üreterek 42'ye çıkardık. Bununla da kalmadık, eski okul binalarımızı baştan aşağı yeniledik, fiziki ve teknolojik olarak iyileştirdik” şeklinde konuştu. 

BAŞKAN GENÇ’İ KUTLADILAR
Gelecek Vizyonum projesinden dolayı Canik Belediyesi'ni kutlayan Vali Yardımcısı Hakan Kubalı da, "Yapılan bu proje çok değerlidir. Başkanımız bütün Türkiye'ye Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı şehri tanıttı. Bu nedenle başkanımızı özellikle kutluyorum" dedi. Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü ise, şunları söyledi: "Bu projeden dolayı başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. Projeler kolay yürütülen, başarılan işler değil. Emek gerektiren, alın teri gerektiren işler. Bu nedenle Canik'te büyük bir proje gerçekleşti. Bu projede bulunmaktan memnun olduk. Bu güzel proje devam edecektir."

İKİ YILDA 5 BİN ÖĞRENCİ 
Başkan Yardımcısı Alican Usta ile misafir okul idarecileri ve öğretmenlerin de katıldığı Gelecek Vizyonum’un son programında ayrıca, Başkan Osman Genç, projeye katkı veren Vali Yardımcıları Hakan Kubalı, Sezgin Üçüncü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Ahmet Karayılmaz ve Prof. Dr. Kurtman Ersanlı’ya plaket verdi. Samsun’un merkez dışındaki 13 ilçesini kapsayan ve iki yılda toplam 5 bin öğrencinin yer aldığı proje kapsamında Bandırma Vapuru, Kurtuluş Yolu, Kent Müzesi, Oyuncak Müzesi gibi Samsun’un tarihi ve turistik yerlerini gezen öğrenciler, vizyonlarını genişletmeleri amacıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Canik Belediyesi’nde de incelemelerde bulundu. Proje, 2018-19 eğitim-öğretim döneminde de devam edecek.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 18:34
YORUM EKLE

banner307

banner325