Alexa
banner314

Gülören'de 14 Mart Dünya (pi) Günü Kutlandı

Her yıl 14 Mart’ta matematik tutkunları tarafından düzenlenen etkinlikte kutlanan "Pi Günü" Samsun - Çarşamba’nın Gülören Köyü’ndeki Gülören Osman Yeniay Yatılı Bölge Ortaokulu’nda kutlandı.

Gülören'de 14 Mart Dünya (pi) Günü Kutlandı
banner327

Her yıl 14 Mart’ta matematik tutkunları tarafından düzenlenen etkinlikte  kutlanan Pi Günü Samsun - Çarşamba’nın Gülören Köyü’ndeki Gülören Osman Yeniay Yatılı Bölge Ortaokulu’nda kutlandı.

Matematik sevdalısı yatılı ortaokul öğrencileri tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanan pi gününde yetkililer tarafından yapılan açıklamada; 14 Mart günü Matematikte kullanılmakta olan sabit pi sayısı anısına özel olarak kabul edilmesi gerektiği belirtildi. 14 Mart tarihinin Pi Sayısı olan 3,14’e benzemesi, bu tarihin bütün dünyada Pi Günü olarak kutlanmasına neden olduğu ifade edildi.. Ayrıca, Einstein’ın doğum gününün 14 Mart’a denk gelmesi de ilginç bir tesadüf olduğu dikkatlere sunuldu.

Pi sayısı için en yaygın yaklaşım 3,14' olduğu, gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383... şeklinde devam ettiği belirtildi. Çemberin çevresinin ve alanın hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri ve fizik gibi bilimlerde büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekildi..

Pi sözcüğünün İngilizcede pasta anlamına gelmesinden dolayı kutlamaların pasta kesilerek gerçekleştiği ifade edilerek, Gülören Yibo Öğrencileri  Pi logolu pastayı keserek kutlama yaptılar.

Etkinliklerde öğrencilere Pi sayısı bütün yönleriyle tanıtılarak Kutlamalar Pi sayısı ile hatıra fotoğrafları çekililerek bu anı ölümsüzleştirdiler.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner307

banner325