Alexa

Kevseroğlu; Türk'ün Türk'e Her Zaman Özlemi Vardır

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) öğretim görevlisi Kerküklü Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu, Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolu Derneğin’de sohbet programına katıldı.

Kevseroğlu; Türk'ün Türk'e Her Zaman Özlemi Vardır
OMÜ’de öğretim görevlisi Kerküklü Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu, Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolu Derneğin’de sohbet programında Ortadoğu ve Türk şehri Musul ve Kerkük’te yürek yakan olayları değerlendirerek; “Biz birbirimize karşı kimin Şii, kimin Sünni olduğunu bilmezdik. Şu anda  Sünni ve Şii birbirini vuruyor. IŞİD'den daha fazla birbirine zarar verdikleri söyleniyor” dedi.

Üniversite eğitimini Kerkük’te tamamladıktan sonra Türkiye’de akademik hayatına devam eden Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu, Musul’da yaşananlarla ilgili önemli iddialarda bulundu. 

SAMİMİ OLSALARDI DEMOKRASİ GELİRDİ

Kerküklü Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu,”Musul halkının bir kısmı, Osmanlı oradan çekilirken ağladığını beyinleri yıkanan diğer bir kısmınında sempatiyle yaklaştığını belirtti. Kevseroğlu; “bundan yüzyıl önce, biz "size demokrasiye getireceğiz" diyenler samimi olsaydı demokrasi gelirdi. Sahne değişmiş. Oyuncular aynı. shakespeare’ın aynı oyun içinde farklı sahneleri gibi…” diyerek ortadoğu’da ki oyunları dile getirdi.

OSMANLI KALSAYDI BÖYLE OLMAZDI

Kevseroğlu; “O zamanlarda Iraklı aydınlar Osmanlı'nın oradan çıkmaması gerektiğini söylüyordu. Türk’ün Türk’e her zaman özlemi vardır. Dedelerimiz şunu söylerlerdi; 'Osmanlı kalsaydı böyle olmazdık'. Misak-ı Milli sınırları içerisinde Musul, Süleymaniye, Erbil, Kerkük vardı. Benim dedem de oranın büyük yetkililerindendi. Osmanlı kalsaydı böyle olmazdı. Yakınlarımızdan birçok kişi idam edildi" şeklinde konuştu.

MUSUL KERKÜK'TEN SONRA ÖNEMLİ BİR PETROL KAYNAĞIDIR

Musul’da yaşanan savaşla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Dr. Kudret Kevseroğlu, Musul'daki hadiselerin önceden Orta Doğu ve İslam alemini bozmak, Hıristiyanlaştırmak ve  sömürmek için kurgulanmış bir plan olduğunu, Asıl hedef insanları kurtarmak olmadığını belirtti. Kevseroğlu; “burada esas amaç bağcıyı dövmek değil, üzümü yemektir. Musul zengin bir petrol kaynağıdır. Irak'ın en büyük ikinci şehridir. Petrol Süleymaniye'de yok, Erbil'de yok. Onun için Kürtler, Musul ve Kerkük için uğraşıyorlar. Musul için bazı Kürt yetkililerin açıklamaları var. 'Musul ve Telafer'i kurtarsak biz orada kalırız' şeklinde ifadeleri var. Musul, Kerkük'ten sonra gelen önemli bir petrol kaynağıdır. Basra'nın güney bölgesinde Şiiler, İran at oynatmaya çalışıyor" dedi.

SUNNİ VE Şİİ BİRBİRİNİ VURUYOR

Musul’da Çoğunlukla Araplar ve Türkmenler’in bulunduğunu söyleyen Kevseroğlu; Musul'da Asimilasyon yapıldığını, Baas partisi 1988'de Türkmenlere karşı büyük bir katliam yaptığını. birçok Telaferli idam edildiğini belirterek ”Biz birbirimize karşı kimin Şii, kimin Sünni olduğunu bilmezdik. Şu anda  Sünni ve Şii birbirini vuruyor. IŞİD'den daha fazla birbirine zarar verdikleri söyleniyor.”dedi.

TÜRK'ÜN TÜRKE HER ZAMAN ÖZLEMİ VARDIR

Bölgeden yeni bir göç dalgasının olabileceğini belirten Kevseroğlu, Kürt bölgesi 'biz daha kimseyi istemiyoruz' diyor. ABD yetkilisi açıklama yapıyor. 'Kimin gelip gelmeyeceğine Irak karar verebilir'. Kardeşim orada 36 tane ülke at oynatıyor. Bunlar Irak'tan izin aldılar mı? Türkiye'nin kendisini savunması lazım. Türkiye'nin bölgede olması gerekiyor. Türkiye kendini savunacak. Musul halkının bir kısmı, Osmanlı oradan çekilirken ağlıyordu. Ama bir kısmının da İngilizler beyinlerini yıkadı. O zamanlarda Iraklı aydınlar Osmanlı'nın oradan çıkmaması gerektiğini söylüyordu. Türk’ün Türk’e her zaman özlemi vardır. Dedelerimiz şunu söylerlerdi; 'Osmanlı kalsaydı böyle olmazdık'. Misak-ı Milli sınırları içerisinde Musul, Süleymaniye, Erbil, Kerkük vardı. Benim dedem de oranın büyük yetkililerindendi. Osmanlı kalsaydı böyle olmazdı. Yakınlarımızdan birçok kişi idam edildi" şeklinde konuştu.

Kevseroğlu konuşmasını şöyle devam ettirdi:

İRAN BOŞ DURMUYOR

Araplar Osmanlı’nın kıymetini yeni yeni anladıklarını belirten Kevseroğlu; meşhur bir şiir var hatta şarkı olmuş bir şiir; Osmanlı için; ‘her gün derim bugün yarın gelirde gözden öpücük veririz.’ Ama maalesef şimdi anlıyorlar Osmanlının kıymetini. Diğer taraftan İran meselesi vardır. İran, hiçbir zaman güney’deki şii’leri boş bırakmadı. İran her zaman kışkırttı. 1508 yıllarında Şah İsmail Bağdat’ı aldı; almasının sebebi oradaki Şiiliği yaymaktı ve birde Osmanlıya düşmanlığından dolayıydı.1534 yılındaysa Süleyman Kanuni Tebriz’e kadar girdi. İşte o düşmanlık devam ediyor. Geçen günlerde bir İranlı yazar o toprakları Türklerden de, Araplardan da kurtaracaklarını, temizleyeceklerini belirtiyordu yazısında. Bu bir iddia da olsa kafalarında hep bu vardı. İran'ın desteklediği Şii terör örgütü Haşti Şabi musul’a doğru hareket ediyor. Oralarda boş durmuyor. Sahada yine varlar. İran buraları hiçbir zaman boş bırakmayacaktır.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi’nin Irak halkını fazla temsil etmediğini belirten Kevseroğlu, "İbadi’nin Türkiye’ye kaşı yaklaşımı çok yanlış. İbadi hükümet olarak zayıf kalıyor. Irak halkını çok fazla temsil etmiyor. Kendi aralarında da anlaşamıyorlar. Mecliste de anlaşamıyorlar" dedi.
 
 
 

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 19:45
YORUM EKLE

banner325