Alexa

MHP Samsun'da Ne Yapabilir?

MHP 30 Mart yerel seçimlerinin Samsun’daki en iddialı partilerinden birisi. Yaklaşık 2 ay öncesinde yapılan anketlerde Samsun’un 3 ilçesi haricinde ya birinci parti ya da ikinci parti konumunda.

MHP Samsun'da Ne Yapabilir?

MHP 30 Mart yerel seçimlerinin Samsun’daki en iddialı partilerinden birisi. Yaklaşık 2 ay öncesinde yapılan anketlerde Samsun’un 3 ilçesi haricinde ya birinci parti ya da ikinci parti konumunda. Bu istatistikler göz önünde tutulduğunda Samsun’un yerel iktidarının en önemli adaylarından birisi MHP.

Türkiye’nin son günlerine damga vuran siyasi gelişmeler AKP’den MHP’ye bir akış olduğunu açıkça gösteriyor, Daha önce siyasi tercihini AKP’den yana kullanan milliyetçi-muhafazakar seçmenin bir kısmı MHP’ye oy verme kararı almış durumda. Özellikle yolsuzluk meselesinin iddia boyutunu aşması mütedeyyin kitleyi de AKP’ye alternatif partilere yönlendiriyor ki bu partilerin başında MHP gelmekte. Ortanın sağı olarak tabir edilen DP-ANAP-DYP çizgisindeki seçmenlerin büyük kısmı ise AKP’den ümidini kesmiş vaziyette. Bu şartlar altında MHP’nin Samsun’da yerel iktidarı ele geçirmemesi için hiçbir sebep yok.

Anketlerde oyu %35-40 bandında olduğu söylenen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ilçelerle ilin bağını kopardığı için çevrede büyük tepki toplamış bir halde. Uygulamalarında halkın görüşlerini ciddiye almaması milletle kavgalı bir başkan imajı oluşmasına sebep olmuş. Özellikle şehir merkezinde Saathane esnafından tutun da minibüsçülere kadar karşısına almadığı kimse kalmamış. Başkanın bir koruma ordusuyla dolaşması halkın tepkilerinden çekindiğine dair en önemli delil olarak gösteriliyor. Bu şartlar altında kamuoyu, Yusuf Ziya YILMAZ’a oy vermeyecek olan %60-65 arasındaki Samsunlunun nerede yığılacağını merak ediyor. Aday tespitinden sonra ortaya çıkan ilgiden anlaşıldığı kadarı ile MHP bir adım önde görülüyor.

İlkadım ve Canik’te en çarpıcı örnekleri görüldüğü üzere MHP’lilerin seçimi almış gibi görmeleri seçim sonuçlarını etkileyecek gibi gözüküyor. Zaten iktidar olunan İlkadım’da MHP seçimin en büyük favorisi ve süreç başladığından beri de önde gözüküyor. Necattin DEMİRTAŞ’ın halk tarafından temiz ve güvenilir görülmesinin yanı sıra rakiplerinin geçmişte gösterdiği kötü yönetim MHP’yi bir adım öne çıkarıyor. Ancak bölgede seçimin farkla kazanılacağı gibi bir hava gevşemeye sebep olmuş ve daha süreç tamamlanmadan zafer ilan etmeye çalışanlar aslında temponun düşmesinden başka bir şeye hizmet etmiyor. Diğer partiler seçim yaklaştıkça tempoyu artırırken MHP’de tam tersi bir tablonun hakim olduğu kanaati yaygınlaşıyor. Üstelik daha sandık müşahitlerinin belli olmadığı duyumları doğruysa sahada kazanılacak bir zaferin sandık oyunlarıyla kaybedilmesi gibi korkunç bir ihtimal akıllara geliyor. Bu saatten sonra bu iş bölümü yapılmaz ve halka yeni bir coşku kazandıracak saha çalışmaları ortaya konamazsa sonuçları tahmin etmek zorlaşmaktadır. Benzer bir durum Canik için de geçerli. MHP bu bölgedeki iki partiden birisi. Mevcut belediye başkanıyla hemşehrilik ve fanatik particilik bağı olmayan geniş halk kitlesi oy verecek parti arıyor. Bu oya talip olacak adayın mutlaka bu insanlara ulaşarak kendisini ve projelerini tanıtması gerekiyor. Ancak zaten seçimi kazandığını düşünen kurmay heyetinin Canik’te böyle bir çalışma yürütebildiğini söylemek mümkün değil.

MHP bugün itibariyle Samsun’un büyük kısmında iktidarın tek alternatifi haline gelmiş durumdadır. Ancak başarıyı getirecek olan son kulvarda gösterilecek performanstır. MHP’lilerin ve adaylarına destek verenlerin son virajda takınacakları tavır Samsun’un yakın geleceğini de şekillendirecektir.

Bülent ÖZDEMİR

 

MHP Samsun'da Ne Yapabilir Başlıklı Haber Samsun Haberleri Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Samsun'daki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Samsun Haberleri İçin Samsun Haberleri Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2016, 04:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şenol Can
Şenol Can - 6 yıl Önce

mhpnin ilkadım ve canikte bir tek mhplilerinin çalışmasına ihtiyacı yok herhalde kimseden bir şey istemiyorlar...bu seçimi kazandık havası pahalıya mal olabilir

40 yıllık mhp li
40 yıllık mhp li - 6 yıl Önce

necattin başkanım 11 yıl boyunca bizi partiye koymayan adamları encümene yazdın seçim koordinasyonunun başına getirdin bizden ne yapmamızı istiyorsun allah aşkına? bu insanlarla nereye gideceğini sanıyorsun?

bilgehan Osman Dıuman
bilgehan Osman Dıuman - 5 yıl Önce

40 yıllı mhp li ruzlu kardeşim biraz hoşgörü biraz dahaanlayisli olun egerolamuyornz sizgil40 yil 40saniyelikükücüsünü?40 yilli ülkücü olan biri bu şekil deşünmez

banner325