Alexa

Necattin Demirtaş, İlkadımlılara Çağrıda Bulundu

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadımlıları emlak vergilerini ödemeye davet ederek, "vatandaşın vereceği vergilere ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Necattin Demirtaş, İlkadımlılara Çağrıda Bulundu

İlkadım Belediyesi Gazi Hizmet Binası Meclis Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında İlkadım Belediyesi Mali Tablosunu açıklayan Başkan Demirtaş, İlkadım'da ikamet eden vatandaşları vergilerini ödemeye davet etti.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Belediye borçlarının ödenebilmesi için vatandaşların vereceği vergilere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduklarını belirterek, belediyenin genel mali durumu ve vergi tahsilatı konularında açıklama yaptı.

24 milyon TL bir çek dağıtmışlar

Önemli konulara değinen Başkan Demirtaş, düzenlediği basın toplantısında İlkadım Belediyesinin 264 milyon TL borcu olduğunu söyleyerek, Bu borçların bizleri en fazla rahatsız eden kısım 2018 yılında 8 milyon TL ve 2019 Mart ayına kadar 16 milyon olmak üzere toplam 24 milyon TL bir çek dağıtılmış. Bu çekler el değiştirdiği için verdiğimiz alacaklılar ciro etmek suretiyle başka şahıslara çekleri devretmişler. Dolayısıyla takibimiz de imkansız hale geldi." dedi.

DEMİRTAŞ: VERGİNİZİ ÖDERSENİZ...

Bu ay özellikle 11 milyon TL civarında bir çek ödemeleri olduğunu, Emlak vergilerinin 1’inci taksiti bu ay ödeneceğini belirten Necattin Demirtaş, "İlkadım’daki seçmenlerimize sesleniyoruz; belediyenize olan alt yapı ve emlak vergi borçlarını ödedikleri takdirde biz bu yükün altından kalkacağız. Bu olmazsa belediyemizi bazı sıkıntılar bekliyor. Verilen çekler karşılıksız çıkması halinde çekleri imzalayanların tutuklanmasına kadar varan bir süreç olduğunu." söyledi.

TUTUKLANAN İNSANLAR VAR

Bu anlamda Belediyenin borç batağından çıkması ve yoluna devam edebilmesi için emlak ile alt yapı gibi hizmet borçları olan vatandaşların borçlarını ödeme noktasında özen göstermeleri halinde borçtan kurtulacaklarını belirten Başkan Demirtaş, "Bu borçları aşmak için desteğe ihtiyacımız var. Çekler, vatandaş da kezse karşılıksız çıktığı zaman arkası yazılıyor ve adliyeye kadar gidebiliyor. Şu anda tanıdığım ve çeklerinin karşılıksız çıkmasından dolayı tutuklanan insanlar var." ifadelerini kullanarak, Tutuklama olabilirden kastının, kimseye özel muamele yapılmayacağı olduğunun altını çizerek, karşılıksız bir çek kesilmişse, bunu kesenlerin böyle bir şeyle muhatap olması yasalar bakımından söz konusu olduğunu belirtti.

BU ÇEKLERİ KESENLER BELEDİYE PERSONELİ

Ayrıca Demirtaş, Karşılıksız çek kesmenin, özü itibariyle bir usulsüzlük olduğunu tekrar ederek, “Normalde bu çekler düzenlenirken, düzenlenen çek kadar miktarın kasada olması gerekir. Böyle olsaydı bizim de şimdi böyle bir derdimiz olmazdı. Vatandaşa duyuru yapıp, ‘parayı öde’ demememiz gerekiyor. Bu işin normal şartı budur. Bu işin beni ilgilendiren kısmı, bu çekleri kesenler belediye personeli." dedi.

EN HIZLI KAYNAK VERGİ TAHSİLATI

330 bin nüfuslu bir ilçenin çeki karşılıksız çıktı diye kamuoyunda gündeme gelmesininin kendisini üzeceğini belirten Demirtaş, Sonuçta bundan tedbir almak amacıyla vatandaşlarımıza duyurarak, tahsilatı hızlandırıp, bu dertten kurtulmak istiyoruz. Bunun yanında binaların satışı da söz konusu ama bunlar hemen yapılacak işler değil. Belediyeye şu anda en hızlı sağlayacağımız kaynak, vergi tahsilidir” dedi.

VATANDAŞI DUYARLI OLMAYA DAVET

Vatandaşlardan toplam 70 milyon TL alacakları olduğunu da söyleyen Demirtaş, “Vergi gelirleri tahsil edilirse, bize yeterli geliyor. Şu anda 70 milyon civarında bizim vatandaş üzerinden alacağımız var. Bu alacaklar, 2 dönemde tahsil ediliyor. Yarısı mayıs, diğer yarısı da kasım ayında alınıyor. Dolayısıyla 35 milyon TL civarında ilk taksit döneminden alacağımız var. Bu ay sonuna kadar da 11 milyon TL ödememiz gerekiyor. Vatandaş buna duyarlı davranırsa, işin üstesinden geleceğiz. Burada bir dert varsa bunu vatandaş ödüyor."dedi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş İlkadım’ın Mali Tablosunu şu şekilde açıkladı:

İlkadım’ın Mali Tablosu

Genel Borç: 264.000.000,00 TL
Ödenen Borç: (bu ay) 2. 000.000,00 TL
Kalan Borç: 262.000.000,00 TL
Piyasa borcu: 24.000.000,00 TL
Yıl Sonuna Ödenecek Çekler: 21. 296. 663,45 TL
Personel Maaşı: 4.000.000,00 TL
Mayıs Ayı Ödenmesi Gereken Borç: 11.000.000,00 TL,
Mayıs Ayı İller Bankası Payı: 2.000.000,00 TL
Nisan Ayı İller Bankası payı: 4.000.000,00 TL
Basına olan borçlar:
Basın İlan Kurumu: 250.000,00 TL
İnternet Haber Siteleri: 60.000,00 TL
Sözleşme Yapılmış Abonelikler: 150.000,00 TL
Ocak-Şubat-Mart Ayları Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Giderleri: 4.002.504,08 TL. olduğu belirtildi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 22:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat sağlam
murat sağlam - 7 ay Önce

Bırak borç ödemeyi başkan. Bu insanların çoğu belediyeleri yiye yiye bitirdi. Sen onların pisliklerini temizliyorsun. Daha önce geldiğindede aynı olmadı mı? Hala akıllanmadınız yani...

Sema Akyüz
Sema Akyüz - 7 ay Önce

Ne kadar iyisin başkan. Helal olsun sana. senin gibi başkanlar olduğu müddetçe başımız yere eğilmez.

mehmet Dulger
mehmet Dulger - 7 ay Önce

Necattin Demirtaş gibi dürüst bir başkanın varlığı ilkadımlılar için büyük şans. Herkes borcunu ödesin arkadaş. kimse vergi kaçırmasın.

banner325