Alexa

Osman Genç, Asarcık Güreş Festivalinde At Bindi

Asarcık Güreş Festivali ve Rahvan At Yarışları çerçevesinde gerçekleşen at yarışları etkinliğinde renkli sahneler yaşandı. Canik Belediye Başkanı Osman Genç ata binerek yarışmacılara destek verdi.

Osman Genç,  Asarcık Güreş Festivalinde At Bindi

Samsun Haberleri - Asarcık'ta düzenlenen Geleneksel Güreş Festivali ve Rahvan At Yarışları'na katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, festivale damga vurdu. At binen Başkan Genç, yarışmalara destek verdi. 

Asarcık Kaymakamı Fatih İzmir ile Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz'un da bulunduğu yarışlarda Genç'in, at binip yarış güzergahından geçmesiseyircileri coşturdu. Başkan Genç, festivale katılan Asarcık halkının bayramını kutlayarak yaptığı açıklamada; "Bilişim çağında olabiliriz, ancak at bizim ata sporumuzdur. Bu sporları ve geleneklerimizi yaşatmalıyız" dedi. 

Geleneksel şenliklerin şehrin birer değeri olduğunu belirten Genç, bu şenlikleri kültürel birer tanıtım aracı olarak turizme kazandırmak istediklerini ifade etti.

 Osman Genç, "Şenlikler yoluyla milli ve manevi değerler çerçevesinde nesiller arası tanışma, kaynaşma sağlanıyor. Kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimiz gelecek nesillere aktarılmaktır. Yüzyıllardır devam eden şenliklerimiz ve festivallerimiz şehrimiz için birer turizm değeridir. İlçelerimizin ve şehrimizin bu kültür turizm potansiyelini değerlendirerek, tanıtımını sağlamak ve bu değerleri gün yüzüne çıkararak turizme katkı sağlayacak şekilde genişletmek istiyoruz" diye konuştu.

Kültürel birer miras olan şenliklere şehrin renginin yansıdığını da belirten Başkan Osman Genç, "Biz yeni neslin inşasında milli ve manevi değerlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi çocuklarımıza tanıtmaya çalışıyoruz. Bunun için de bu tür şenlikler ve festivaller önemli birer araçtır. Biz bir yandan ilçemizin kültür ve turizm potansiyeli ile tanıtımını sağlarken, aynı zamanda değerlerimizin de çocuklarımız vasıtasıyla geleceğe aktarımını sağlamış olacağız. Kültürel miraslarımızın hem turizme kazandırılması, hem geleceğe aktarılması noktasında Canik Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bugün ata binerek hem bu yarışların yaşatılmasına hem de değerlerimizin geleceğe aktarılmasına katkı sağlamayı amaçladım" dedi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 00:49
YORUM EKLE