Yandex Metrika

Samsun 'da Sağlıkçılardan Büyük Tepki!

15 Temmuz 2016 günü haince gerçekleştirilen darbe girişimine tepki gösteren Samsun Sağlık Platformları meslek odaları ortak basın açıklaması yaptı.

Samsun 'da Sağlıkçılardan Büyük Tepki!
21 Temmuz 2016 Perşembe 16:05

15 Temmuz 2016 günü haince gerçekleştirilen darbe girişimine Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları yaptıkları ortak basın toplantısında tepki gösterdi.

Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları Adına, Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası (Başkanı Mahmut ÇETİNKAYA)
Samsun Tabip Odası (Başkanı Prof. Dr. Oğuz UZUN), Samsun Diş Hekimleri Odası (Başkanı Abdullah İLKER), Samsun Eczacı Odası (Başkanı Ecz. Onur Ferhat KARACAN) Basın açıklamasına katılarak tepkilerini dile getirdi.

Basın açıklaması şöyle:
 
15 Temmuz 2016 günü Ülkemizde, Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen kanlı bir askeri darbe girişimine maruz kalmıştır. Cumhuriyete, demokrasiye,  milli iradeye, hukuka, milletin temel hak ve özgürlüklerine karşı yapılan bu saldırılar ve çatışmalar neticesinde 246 üstünde vatandaşımız yaşamını yitirmiş, ikibine yakın kişi yaralanmıştır.

Darbeler döneminin artık gerilerde kaldığını düşünürken, Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları olarak tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınıyor, lanetliyor ve karşı olduğumuzu bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Halkımız darbelerden ve askeri müdahalelerden çok çekmiş, bu süreçlerde büyük acılara tanıklık etmiştir.
Ülkemizde yaşanan bu süreç içerisinde, Siyasi Partilerin bir araya gelerek birlik ve beraberlik mesajı veren ortak bildiriye imza atmış olmalarını olumlu buluyoruz.
Ancak şimdi iktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasi paydaşlara ve yurttaşlarımıza düşen görev; sağduyu ile hareket etmek, ülkeyi kardeş kavgalarına sürükleyecek maceralara karşı uyanık olmak, demokrasi ve toplumsal huzurunu sonuna kadar savunmaktır. Ülke sorunlarının çözümü demokratik cumhuriyetten ve anayasal meşru zeminde siyasal mücadeleden geçmektedir.

Devletin resmi kurumların yaptığı açıklamaya göre bu darbe girişiminin sorumlusu olan terör örgütünün, devletin tüm kurumlarını ele geçirmek için bu yapının uzun yıllardır her türlü hukuk-dışı yöntemleri kullandığı ve devlet yönetim kademelerinin de değişik kişi/kurumlarca uyarıldığı ancak dikkate alınmadığı bugün açık bir şekilde görülmektedir. Bu yapının devletin tüm yapılarını yok ederek ele geçirmek istedikleri bütün açıklığı ile ortaya çıkmıştır. Devlet içinde bu yapının temizlenmesi ve devletin kurumlarında hiyerarşik yapının bundan böyle cemaat, mezhep, tarikat gibi cumhuriyet ilkeleri ile uyuşmayan kriterlere göre değil adil bir şekilde bilgi, görgü, kültür ve Atatürk İlke ve İnkılaplarına deneyim unsurlarına göre düzenlenmesi devletin bekası için zorunludur. Darbeciler, tüm işbirlikçileriyle birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir. Diğer yandan hukuk devletinin gereği olarak er ve erbaşlara dönük linç girişimleri de aynı biçimde soruşturulmalıdır. Siyasi iktidar ve devlet organları, halkın kutuplaştırılmasına, kışkırtılmasına, çatışma ortamı yaratmak isteyen art niyetli kesimlere karşı çok daha fazla dikkat etmelidir.

Samsun Sağlık Platformları Meslek Odaları olarak bizler, her türlü darbe ve darbe girişiminin karşısında, Cumhuriyet, ulusal egemenliğin, laik demokratik sosyal hukuk devletinin ve toplumsal barışın yanında olduğumuzu, ülkemize ve parlamenter sisteme bütün gücümüzle sahip çıkacağımızı bir kez daha ilan ediyor, bir daha asla yaşanmaması umuduyla tüm halkımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.  

Samsun 'da Sağlıkçılardan Büyük Tepki Başlıklı Haber Samsun Haberleri Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Samsun'daki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Samsun Haberleri İçin Samsun Haberleri Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.