Alexa

Samsun Orman Yangını

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde çıkan orman yangını, kontrol altına alınırken, 60 hektar kızılçam ormanı zarar gördü.

Samsun Orman Yangını
 Vezirköprü ilçesinde çıkan orman yangını, yangın söndürme helikopterinin de müdahalesi sonucu kontrol altına alındı.
 
İlçenin Alancık Mahallesi Altınkaya Barajı kenarındaki ormanlık alanda dün akşam saatlerinde başlayan ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, ekipler ve bölgede yaşayan çok sayıda vatandaşın desteğiyle kontrol altına alındı. Yangına, Amasya ve Ankara Orman Bölge Müdürlüklerince 2 iş makinesi, 20 arazöz ve 60 kişilik ekibin yanı sıra bölgede yaşayan vatandaşlar ve yangın söndürme helikopteriyle müdahale edildi.
 
Çalışmaları olay yerinde takip eden Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının balıkçıların yaktığı ateşten çıktığını tahmin ettiklerini söyledi.
 
Yangınla ilgili jandarmaya bilgi verdiklerini ve gerekli soruşturmanın başladığını ifade eden Sarı, şöyle konuştu:
 
"Amasya, Ankara, Kırıkkale, Samsun, Sinop, Kastamonu ve Tokat illerinden 20 arazöz, iş makinesi ve 60 kişilik bir ekiple yangına müdahale ettik. Vatandaşlarımız da bizimle gönüllü olarak çalıştı. Sabaha karşı yangını kontrol altına aldık ancak bir bölgede yangın devam etti. En büyük şansımız gece rüzgarın çıkmamasıydı. Sabah Karabük'ten gelen yangın söndürme helikopterinin desteği ile yangının sürdüğü son bölgede de yangını kontrol altına aldık."
 
Soğutma çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Sarı, "Yangında 60 hektar kızılçam ormanı zarar gördü" dedi.
 
Yaşar Sarı, yangın sonrası köklerde oluşabilecek içten yanmalara karşı tedbir aldıklarını sözlerine ekledi.
 

Samsun Orman Yangını Başlıklı Haber Samsun Haberleri Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Samsun'daki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Samsun Haberleri İçin Samsun Haberleri Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2016, 04:01
YORUM EKLE

banner313